Michnova Loutna česká se vrátí do Pardubic v té nejčistší podobě

Zadavatel: Josef Krečmer | 6.3.2016 | Kultura, hudba, divadlo

Pardubice (Pressweb) - V rámci 38. ročníku mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro zazní v Rytířském sálu pardubického zámku nejznámější sbírka českého baroka, Loutna česká Adama Václava Michny z Otradovic z roku 1653, objevená kolem roku 1920 ve sbírkách městského muzea v Pardubicích.

Loutna česká Adama Václava Michny z Otradovic (1600-1676) byla nově objevena a do hudebního života uvedena kolem roku 1920 muzikologem Emiliánem Troldou. Ve sbírkách městského muzea v Pardubicích nalezl pozoruhodný rukopis, který obsahoval sopránový hlas a texty písňových částí této krásné duchovní sbírky. Rukopis vznikl v roce 1666, kdy ho sepsal či z nějaké předlohy opsal venkovský kantor Matěj Dewoty, působící na Chrudimsku. Druhý pramen, který umožnil částečnou rekonstrukci díla, nalezl Trolda koncem 20. let minulého století v knihovně Strahovského kláštera v Praze. Jednalo se o varhanní part celé sbírky, tzv. "Organo". Na dlouhou dobu to byly jediné známé podklady celé sbírky. Až v roce 1965 bylo nalezeno tištěné particello písňové části sbírky v muzeu v Soběslavi. Stále však chyběly instrumentální mezihry, které lemovaly a uvozovaly jednotlivé písně. Ty byly nalezeny před dvěma roky v historické knihovně ve Vlastivědném muzeu ve Slaném.

30. srpna 2015 přineslo americké vydání The New York Times obsáhlou zprávu, jejímž autorem je Michael Beckerman, o nálezu instrumentálních partů této nejvýznamnější sbírky českého baroka, který nedávno učinil přední český muzikolog Petr Daněk. Beckerman označuje nález za fenomenální a uvádí ho jako jeden z největších hudebních objevů naší doby.

"Je radostí cestovat v čase prostřednictvím krásné hudby. Teprve nyní, díky nedávnému nálezu instrumentálních partů, může Michnova písňová sbírka z roku 1653 konečně zaznít v úplné podobě, která je mimořádně krásná" říká doc. Petr Daněk, přední český specialista na hudbu renesance a baroka.
Návštěvníci koncertu Pardubického hudebního jara vyslechnou Loutnu českou v podání souboru Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou a s úvodním slovem doc. Petra Daňka ve čtvrtek 10. března v 19 hodin v Rytířském sálu pardubického zámku poprvé tak, jak Michna toto pozoruhodné dílo zkomponoval v polovině 17. století.

      Josef Krečmer, umělecký ředitel a dramaturg PHJ

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Josef Krečmer

Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Kontaktní osoba: Josef Krečmer
info@barocco.cz
+420 775 370 600
Barocco sempre giovane, o.p.s.
Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Česká republika
info@barocco.cz
Tel: +420 775 370 600