Ocelové nosníky se spojují svařováním šrouby a nýty

Ocelové nosníky
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 6.8.2021 | Průmysl, energetika

Praha (Pressweb) - Traverzy je lidové označení pro ocelové nosníky. Jde o ocelovou tyčovinu s různým průřezem neboli profilem. Nejčastěji je ve tvaru velkých písmen I, U, L a T a dalších odvozenin, které se liší délkou jednotlivých ramen. Tyto ocelové profily jsou ideálním stavebním materiálem, protože zabírají pouze malý prostor, ale mají velkou nosnost a dobře se s nimi pracuje. Spojují se svařováním, šrouby nebo nýtováním. Představte si velký sklad, kde nosníky nebo podpěry můžete postavit pouze z cihel. Vznikne prostor, kde bude podstatně méně místa než při volbě ocelových profilů, bude to trvat déle a výsledná stavba bude i dražší.   

Ocelové nosníky ve stropě nahradily dřevěné trámy

Ve stavebnictví jsou konstrukce, jejímž základem jsou ocelové nosníky, vůbec nejčastější. Umožňují velké rozpětí hal a tím i vytvořit velký prostor, který se bezezbytku může použít pro skladování či manipulaci. Ocelové profily se používají už desítky let, původně sloužily jako základ pro stropy, a vyplňovaly se cihlami. Nahrazovaly původní dřevěné trámy. Dnes se stropy řeší železobetonovými deskami, kde ocelovou výztuž tvoří kari sítě. O tom, jaké ocelové nosníky, tedy tvar profilu vybrat, rozhodují projektanti, kteří se specializují na statiku. Musí vypočítat nosnost a zvolit takový profil, který zvládne i zatížení sněhem v zimě.

Hutní materiál jsou profily, trubky, betonová výztuž a plechy

Ocelové profily patří do kategorie hutní materiál. Jeho součástí je také betonová výztuž, trubky, plechy a jakly. Betonová výztuž slouží při výrobě železobetonu. Prostý beton je odolný vůči tlaku, ale jen málo odolává tažným silám. Pokud se do betonu přidá ocel, výsledný materiál získá i jeho vlastnosti, tedy odolnost vůči tahu. Jen díky železobetonu se mohly postavit mrakodrapy či velká vodní díla. Ocelové trubky se používají pro vedení plynu a tekutin. Plechy se uplatňují v karosářském průmyslu a slouží při opláštění budov a střech.

 

Témata: hutní materiál, ocelové nosníky, I profily, jakly, trubky, profilová ocel | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300