Knihovna překračuje kulturní horizonty

Zadavatel: Městská knihovna v Praze | 30.4.2018 | Kultura, hudba, divadlo

Praha (Pressweb) - Městská knihovna v Praze připravila pro milovníky cestování a poznávání nový cyklus přednášek - cestopis kulturních souvislostí Milion 21. Poslechněte si o zážitcích novinářky a humanitární pracovnice Petry Procházkové, poznejte vzdálené kolumbijské hory i tuzemskou krajinu v nových souvislostech.

Milion 21 je cyklus přednášek pro ty, pro které není cestování samoúčelný sport. Nebudeme počítat našlapané kilometry, ani soutěžit v děsivosti selfíček. Chceme dát prostor všem, které zajímá překračování kulturních horizontů, literární reflexe cest a hledání otisků historických událostí v krajině. Název pořadu odkazuje k dílu Marca Pola Milion, který aktualizuje na cestopis pro 21. století.

„V knihovně jsem začal dělat dramaturgii cestovatelských besed, lidé o ně mají zájem, poptávka i nabídka cestovatelů je veliká. Bohužel výsledek je strašně jednotvárný, z cestování se stal výkonnostní sport a soutěž fotografů. Zcela se vytrácí moment poznání kulturních souvislostí. Nový cyklus by měl právě toto prázdno vyplnit.“ říká Jakub Blecha, organizátor cyklu Milion 21.  

V květnu poznáme s Milionem čtyři místa. V pondělí 7. května otevře svůj cestovní deník novinářka a humanitární pracovnice Petra Procházková. Ta během své kariéry pracovala jako reportérka v řadě konfliktních zón: gruzínská válka, čečenská válka, občanská válka v Tádžikistánu, válka v Afganistánu i na Ukrajině. Spolupracovala s organizací Člověk v tísni a za svou novinářskou i humanitární práci byla oceněna řadou prestižních cen např. Cenou Ferdinanda Peroutky (1997), medailí prezidenta ČR Za zásluhy (2000).

O experimentujícím básníkovi a výtvarníkovi Emilu Julišovi a jeho vztahu ke krajině kolem města Mostu pohovoří spisovatel Václav Vokolek ve středu 9. května. Své nejkrásnější fotografie Skotska ukáže a o nejmilejší zážitky se podělí Martin Kamín. Hledáčkem jeho fotoaparátu pohlédneme ve čtvrtek 10. května na úchvatnou přírodu skotské vysočiny, nejopuštěnějších pláží Hebrid nebo holých plání Isle of Skye.

Květnový Milion uzavře ve středu 23. května přednáška dobrodruha Matěje Ptaszeka, prvního Evropana, který strávil coby spisovatel, fotograf a bluesový hudebník více než dvacet měsíců v divokém kolumbijském departamentu Anioquia. Jaké to je ocitnout se uprostřed nefalšovaného divokého západu, být akceptován drsnými horskými kovboji. Co se vám honí hlavou, když vám velitel super elitní policejní jednotky GOE zabavuje fotografie z návštěvy nejkontroverznějšího vrcholného politika země, nebo když v horách narazíte na nefalšovaného zlatokopa, který rýžuje zlato v řece jako z románu Jacka Londona.   

 

Milion 21 – cestopis kulturních souvislostí

7. – 23. května 2018

Městská knihovna v Praze

Ústřední knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1 (malý sál)

Vstupné vždy 40 Kč

Rezervace vstupenek:

www.mlp.cz/akce 

 

Vendula Bednářová

Městská knihovna v Praze, oddělení komunikace

tel.:733691537 mail: vendula.bednarova@mlp.cz

Textový soubor:
PřílohaVelikost
Soubor tz_milion_21_2018.docx39.39 KB
PDF icon tz_milion_21_2018.pdf187.7 KB
Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Městská knihovna v Praze

Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Kontaktní osoba: Lenka Hanzlíková
Tisková mluvčí
lenka.hanzlikova@mlp.cz
+420 733 160 007
Obrázek uživatele MKP
Městská knihovna v Praze je největší městskou knihovnou v České republice. Své služby poskytuje po celé Praze prostřednictvím více jak 40 poboček a 3 vozidel pojízdné knihovny. Kromě půjčování klasických tištěných knih, hudby, filmů, map, obrazů, not, deskových her a časopisů, zpřístupňuje také e-... vice ›
Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Česká republika
knihovna@mlp.cz
Tel: +420 222 113 555