Předběhli kůrovce, pokáceli dřevo ještě před napadením

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 2.12.2019 | Zemědělství, ekologie

Brtnice (Pressweb) ‒ Je to přesně rok, kdy Pavla Křivánka, tchána Vlastimila Zeleného a správce jeho lesů, v reakci na problémy v okolních lesích napadlo, jak se vypořádat s kůrovcovou kalamitou. Být rychlejší než dřevožrout. Už od jara tak Brtničtí sledovali se zájmem i s překvapením masivní kácení zdravých stromů a jejich následné kropení vodou.

„Radost jsme z takového rozhodnutí neměli, ale jako dobrý hospodář jsem rád, že jsme zachránili spoustu dřeva, které by jinak podlehlo zkáze,“ říká významný místní podnikatel Vlastimil Zelený. „Předešli jsme tak částečně ztrátám, které kůrovcová kalamita přináší nejenom v současnosti, ale i v budoucnosti,“ dodává.

Během letoška tak podnikatel pokácel tisíc metrů krychlových dřeva, což představuje padesátinásobek běžné těžby.

Aby dřevo vydrželo, vyskládali ho vedle rodinného rybníka a systémem sprinklerů, zahradnich postřikovačů, vytvořili cyklický zavlažovací systém, který chránil dřevo před rozpraskáním, hnilobou a dřevokaznými houbami. „Nechtěli jsme dřevo prodávat do Číny ani jako odpad, ale snažili jsme se ho smysluplně uchovat pro následné zpracování. Nepořezané dřevo skladované pod závlahou vydrží několik let,“ vysvětluje Vlastimil Zelený.

„Hlavním důsledkem kůrovcové kalamity nejsou finanční ztráty, ale dlouhodobé škody vzniklé na krajině, lesích, životním prostředí. Postihnou nás všechny, nejenom vlastníky lesů,“ říká podnikatel.

Co vznikne na ploše vykáceného lesa? Z části ji podnikatel zalesní melioračními dřevinami (jedle, buk apod.), k Vysočině historicky jedlo-bukové lesy patří. Část lesa ponechá přírodní obnově, bez sázení, náletem pionýrských dřevin (např. bříza, jeřáb). V příštích dekádách by tyto dřeviny měl nahradit vysoký les pralesního typu. „K této přírodě blízké obnově jsme směřovali již před příchodem kalamity prosvětlováním lesa, tento postup dává lesu možnost stát se různorodým jak druhem tak věkem stromů. Takovýto les sice není hospodářsky nejzajímavější, ale je silně stabilní,“ uzavírá Vlastimil Zelený.

::

Rodinná firma Vlastimil Zelený ‒ START podniká ve stavebnictví už od roku 1990. Zaměřuje se zejména na oblast pozemního stavitelství: bytová a administrativní výstavba, rekonstrukce památkově chráněných objektů, snižování energetické náročnosti budov a realizaci vodohospodářských projektů. Podnik provozuje i vlastní prodejny: stavebniny v Jihlavě a v Brtnici, kde sídlí, a tamtéž prodejnu a servis zahradní a malé zemědělské techniky Stihl. Firemním cílem je nabízet co nejširší a zároveň nejkvalitnější škálu produktů a služeb, příznivé ceny, kvalitní servis a odborné poradenství.

Region: Vysočina

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024