Plechy u aut se původně dávaly na dřevěnou kostru

Plechy u aut se původně dávaly na dřevěnou kostru
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 19.2.2024 | Služby

Praha (Pressweb) - Víte, že první karosérie automobilů měly kostru z jasanového dřeva a teprve na ní se dávaly plechy?  Bylo to docela praktické, protože jasanové latě pohlcují vibrace a chvění, a jízda ve voze byla poměrně komfortní. Vývoj však šel dopředu, byla snaha snížit hmotnost vozu a dřevěná kostra byla moc těžká. Vytvářely se proto samostatné plechové díly, které se spojovaly svařováním. Vyráběly se formy, ve kterých se plech tvaroval. I dnes se nové tvary karosérii modelují z hlíny a z ní se pak vyrábí forma. Vlastní tvar automobilu si tak může vytvořit každý, ale speciální hlína k modelování je velmi drahá.

Plechy jsou vhodné pro střechy i opláštění budov

Nejen na karosérie vozů se uplatňují plechy, jejich využití je široké, například ve stavebnictví či v zámečnických oborech. Například velké skladovací haly mají ocelovou kostru, střecha a plášť je z plechu. Uplatňují se tzv. sendvičové panely, které jsou složené z několika vrstev tepelné izolace, vnější a vnitřní povrch tvoří plechy. Panely se k sobě skládají a velmi snadno se vytvoří celý plášť objektu. Stavby se sendvičovými panely se staví velmi rychle a ušetří tak čas. Obvykle mají plechovou střechu. Využívá se buď hladký plech, nebo vlnitý či trapézový.

U svařování tenkých plechů hrozí deformace materiálu

Tenké plechy se snadno upravují. Dají se lehce ohýbat, řezat a svařovat. Vždy se dá uplatnit několik technologií. Řezat se dají například plamenem, plazmou, laserem i vodním paprskem. Pro tenký plech není vhodný plamen ani plazma, nejvhodnější je laser a vodní paprsek. Také při svařování tenkých plechů se používají různé technologie. Důležité je použít takovou, která eliminuje deformaci materiálu. Nejvíce se používá metoda MIG/MAG, což je svařování v ochranné atmosféře, a také metoda TIG. Ta se liší tím, že používá wolframovou elektrodu. Výhodou této technologie je možnost svařovat opravdu tenké materiály.

 

Témata: plechy, plech, hutní materiál, profilová ocel, ocelové profily | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300