I profil se uplatňuje u velkých konstrukcí

I profil využijete u velkých konstrukcí
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 19.9.2023 | Stavebnictví

Praha (Pressweb) - Přestože se architekti při stavbě rodinných domů vrací k osvědčenému materiálu – dřevu, u velkých staveb se stavbaři bez ocelových konstrukcí neobejdou. S nimi se staví rychle a snadno, a na postavenou konstrukci navazují plynule další činnosti, například opláštění a střecha. Ocel je pevná, odolná a má dlouhou životnost. Technologie s využitím ocelových profilů jsou propracované a efektivní. Ocelové konstrukce umožňují maximálně využít prostor a udrží i velké rozpětí střechy. Uplatní se u staveb továrních hal, skladů, hangárů, lodí, velkoskladů a stadionů. Ocelové profily se rozlišují podle tvaru průřezu, například I profil a další podle velkých písmen H, U, T a L.

I profil patří k nejběžnějším

I profil je nejběžnější, ale využívají se také profily s různě dlouhými rameny v průřezu, například HEA, HEB, IPE, UPE. Vždy záleží na účelu konstrukce a požadované nosnosti. Velkou výhodou je také to, že ocel se dobře kombinuje s dalšími materiály. Například I profil, který se u menších staveb využíval jako nosník patra, se často kombinoval s cihlami nebo s betonem. Stavbaři u profilů oceňují možnost velké variability nosníků, i to, že je lze připravit na určenou délku v továrně pod střechou za příhodných klimatických podmínek, a pak jednotlivé díly přímo na místě výstavby rychle smontovat. Spojují se většinou svařováním či šrouby, v minulosti bylo oblíbené nýtování.

Dnes se v architektuře využívá spojení ocele a skla

I profil, stejně jako další varianty umožňují velkou variabilitu konstrukcí i celkové tvary staveb. To vyhovuje architektům, kteří tak mohou plně rozvinout svoji představivost i při zachování všech funkcí stavby. Stejně jako se v minulosti kombinovala ocel s cihlami a s betonem, dnes se uplatňuje ve spojení se sklem, protože oba materiály mají podobné teplotní vlastnosti. V současné světové architektuře se u výstavby rodinných domů uplatňují celoskleněné stěny, které doplňuje pevná ocelová konstrukce. Takové domy zasazené do přírody umožňují obyvatelům pocítit kouzlo přírody, která se v čase proměňuje a vytváří pokaždé jinou atmosféru.

 

Témata: I profil, I profily, hutní materiál, profilová ocel, ocelové profily, nosníky | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300