Jakl je základem různých konstrukcí

Jakl jako základní hutní materiál
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 15.9.2022 | Služby

Praha (Pressweb) - Profilová ocel je základem pro výrobu nejrůznějších konstrukcí pro vnitřní i venkovní použití. Její výhodou je, že zabírá jen malý prostor při velké nosnosti, snadno se zpracovává – řeže, ohýbá a svařuje. Místo mohutných a širokých zdí jsou dnes subtilní sloupy profilové oceli, takže se výrazně zvětši použitelný prostor ve skladech, kancelářských budovách či na stadionech. Jako otevřené profily se označují průřezy podle velkých písmen I, U, H, T a L. Uzavřený profil je jakl nebo jekl. Má obvykle čtvercový nebo obdélníkový průřez, dále se rozlišuje na tenkostěnný a silnostěnný.

Jakl se dělí na silnostěnný a tenkostěnný

Profil jakl získal svůj název po kováři Jäklovi z Rýmařova, který si ho nechal ve 20. letech minulého století patentovat. Od té doby je součástí hutních výrobků, ze kterých se vyrábějí například konstrukce velkých hal i drobných regálů do skladů. O tom, jaké rozměry bude jakl mít rozhoduje projektant, který posuzuje jeho nosnost, prostorové i funkční využití. Silnostěnné jakly se uplatňují u konstrukcí velkých staveb, například skladových hal, stadionů, obchodních center, tenkostěnné mají využití v různých zámečnických oborech a také v nábytkářství.  

Jakly patří do sortimentu hutního materiálu

Hutní materiály, kam patří i jakl, je sortiment, bez kterého se neobejde mnoho odvětví, zejména stavebnictví, strojírenství, chemický i automobilový průmysl. Patří tam trubky, plechy i betonářská ocel. Právě ocel do betonu, což jsou různé tyče a kari sítě, umožnila budovat velké stavby, tedy výškové budovy a vodní díla. Spojením ocele a betonu vzniká železobeton, který má vysokou odolnost vůči tahu a tlaku a je i dnes těžko nahraditelný. Trubky se dělí na svařované a bezešvé a nacházejí uplatnění jako konstrukční materiál, nebo vedou plyny a tekutiny i při vysokých tlacích Například bezešvé trubky se využívají v pneumatických a hydraulických zařízeních.  Plechy využívá zejména karosářských průmysl a stavebnic

Témata: profilová ocel, ocelové profily, jakly, jakl, plechy, plech, tyče, ocelové nosníky | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300