Slavnostní závěrečný koncert

Slavnostní závěrečný koncert s Evou Urbanovou
Zadavatel: Josef Krečmer | 14.5.2017 | Kultura, hudba, divadlo

Pardubice (Pressweb) - Svátek klasické hudby v Pardubicích uzavře Slavnostní závěrečný koncert vynikající české sopranistky Evy Urbanové s Filharmonií Hradec Králové, pod taktovkou Davida Švece, a to v neděli 14. 5. 2017 od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích.

Pardubické hudební jaro se chýlí pomalu ke svému konci. Na závěr si pořadatelé pro návštěvníky tohoto mezinárodního festivalu připravili opravdovou hudební lahůdku. Těšit se můžeme na Slavnostní závěrečný koncert Evy Urbanové s Filharmonií Hradec Králové, a to v neděli 14. května od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby. Na programu budou díla a významné árie z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho nebo Pietro Mascagniho.

Sopranistka Eva Urbanová patří již více než dvacet let k největším českým operním hvězdám. Od roku 1990 je ve stálém angažmá v pražském Národním divadle. V roce 1998 debutovala v newyorské Metropolitní opeře a hostovala na významných světových scénách, za všechny jmenujme například milánskou La Scalu, Hamburskou státní operu, londýnskou Covent Garden nebo Opéra National de Paris.  K jejím nejvýznamnějším vyznamenáním patří dvě Ceny Thálie za Kostelničku v Janáčkově Její Pastorkyni, kanadská cena Dora Mavor Moore za ztvárnění téže role v inscenaci kanadské operní společnosti v Torontu či americká cena Grammy za nahrávku Celeste Aida: Famous Opera Arias. V roce 2003 byla Eva Urbanová jmenována Rytířem řádu umění a literatura Francouzské republiky.

FHK byla založena v roce 1978. FHK vystupovala na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Gewandhaus v Lipsku, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo pro Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy aj.). Od roku 2005 je, spolu s Českým rozhlasem Vltava, pořadatelkou unikátního festivalu Hudební fórum Hradec Králové, v rámci kterého provedla české premiéry děl Schnittkeho, Pendereckého, Henzeho, Kančeliho, Gubajduliny, Corigliana ad. Všechny koncerty Hudebního fóra pravidelně živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Slavnostní závěrečný koncert bude řídit dirigent David Švec. David Švec je absolventem Konzervatoře České Budějovice a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V únoru 2000 absolvoval mistrovské dirigentské kurzy u sira Colina Davise v Drážďanech. V roce 2004 získal na mezinárodní soutěži Belvedere ve Vídni cenu Bősendorfer Preis v kategorii Opera coaching. Spolupracoval na mnoha operních projektech nejen v české republice, ale i v zahraničí. Ze zahraničních hostování lze uvést zejména spolupráci na nastudování oper Její pastorkyňa v barcelonském Teatro Liceo, Věc Makropulos v Opéra national de Paris, Příhody lišky Bystroušky v Lyonu a ve Vídeňské státní opeře, Rusalka v Barceloně a v Paříži nebo pravidelnou lektorskou účast na mistrovských kurzech Sommerakademie ve švýcarském Bielu.  

39. ročník Pardubického hudebního jara pomaličku vrcholí, od 5. března mohli diváci navštívit celkem 24 koncertů, operních a baletních představení, a to nejen v Pardubicích, ale i dalších městech pardubického regionu. Bylo opravdu z čeho vybírat a už nyní pořadatelé začínají chystat ročník následující. Věříme, že jubilejní 40. ročník přinese do Pardubic stejně tak skvělé hudební projekty jako ročník právě proběhlý.Těšíme se na další setkání s klasickou hudbou v příštím roce.

Více informací naleznete na webových stránkách festivalu www.pardubickehudebnijaro.cz.

Region: Pardubický kraj

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Josef Krečmer

Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Kontaktní osoba: Josef Krečmer
info@barocco.cz
+420 775 370 600
Barocco sempre giovane, o.p.s.
Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Česká republika
info@barocco.cz
Tel: +420 775 370 600