Výroba palet standardních rozměrů

Výroba palet standardních i atypických
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 14.3.2023 | Služby

Praha (Pressweb) - Obchodníci, kteří přepravují své zboží na paletách, mají možnost vybírat z několika typů palet. Pro domácí přepravu se používají tzv. standardní palety, jejichž výrobu upravují čs. normy. Paleta může mít až deset velikostí, přičemž výroba palet nejvíce používá rozměr 1 200 x 800 x 144 milimetrů. Ten odpovídá tzv. europaletám, jež se uplatňují při distribuci zboží v Evropě a na dalších kontinentech. Tento rozměr vychází z velikosti podlahové plochy železničního vagonu, aby jí bylo možné maximálně využít. Palety byly totiž původně určeny pro přepravu po železnici, rozšířily se však i do automobilové dopravy, ale rozměry zůstaly.

Výroba palet musí odpovídat čs. normám

Standardní výroba palet v českých firmách musí odpovídat čs. normě. Ta upravuje druh dřeva, jeho kvalitu, počet prken i požadovanou nosnost. Dřevo může být z listnatých stromů i jehličnanů, nesmí být napadeno plísní, ani dřevokaznými houbami. Jednotlivé dřevěné díly, které výroba palet používá, se rozlišují na přířezy, svlaky a špalíky.  Přířezy tvoří opěrnou i ložnou podlahu, svlaky jsou příčníky spojující špalíky a zpevňující celou paletu. Ke spojování dřevěných dílů slouží šroubové hřebíky. Při posuzování kvality palety pro její další použití se hledí i na to, aby hřebíky nebyly obnažené, přířezy nesmí být zlomené či naštíplé.

Důležité je označení palet

Jaké další parametry musí výroba palet dodržovat? Palety musí být bez výstupků, aby nepoškodily obal zboží, vnější hrany musí být bez ostrých hran a otřepů, přířezy musí být z jednoho kusu dřeva. Důležité je také značení výrobku. Podle normy musí být paleta označena na středovém špalíku. Musí tam být uveden typ palety (vratná či nevratná), výrobce, nosnost a počet vrstev pro stohování. Standardní palety se podle čs. normy už nesmějí ošetřovat chemicky, přípustná je pouze tepelná úprava. Paleta se vystaví teplotě 56 stupňů Celsia po dobu 30 minut. Taková je mezinárodní úmluva. Tepelně ošetřená paleta se pak označí symbolem IPPC.   

 

Témata: výroba palet, výroba atypických palet, výroba dřevěných palet | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300