Roma Rhapsody

Roma Rhapsody – Cigánski Diabli a rakouský klavírista Paul Gulda
Zadavatel: Josef Krečmer | 14.3.2017 | Kultura, hudba, divadlo

Pardubice (Pressweb) - Ve čtvrtek 23. března od 19:00 hodin se uskuteční v Sukově síni v Pardubicích další z řady koncertů mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro. Tentokrát zazní díla Josepha Haydna, Ference Liszta a France Paula Riglera v podání cikánského orchestru Cigánski Diabli. Jako sólista vystoupí rakouský klavírní virtuóz Paul Gulda.

Cikánský temperament orchestru Cigánski Diabli ve spojení s virtuózní klavírní hrou rakouského klavíristy Paula Guldy slibuje divákům pátého koncertu Pardubického hudebního jara výjimečný hudební zážitek.  Společný projekt Haydn a la Zingarese orchestru Cigánski Diabli s rakouským klavírním virtuosem Paulem Guldou vyvolal ohromný ohlas. Spojením virtuózního klavíristy a cikánské kapely se podařilo unikátním způsobem poukázat na silný vliv cikánské hudby na dílo Josepha Haydna. Na úspěch tohoto projektu, jehož výsledkem bylo úspěšné turné po Německu, navazuje další společný projekt, tentokrát věnovaný tvorbě Ference Liszta pod názvem Roma Rhapsody. S tímto opět velmi úspěšným koncertem vystupovali Ciganski Diabli společně s Paulem Guldou nejen na Slovensku a v Rakousku, ale dokonce následovalo pozvání na prestižní Beethovenfest v Bonnu, na kterém společně zahájili své další německé turné. 

Cigánski Diabli je jedinečné seskupení hudebníků, které je odbornou veřejností hodnoceno jako jeden z nejlepších orchestrů v kategorii etno a world Music na světě. Je velmi kladně přijímáno i širokou veřejností nejen doma, ale i v zahraničí. Orchestr přináší originální díla, odvážná aranžmá a neobvyklé hudební kombinace.  Orchestr pravidelně koncertuje nejen se svými sólovými hudebními projekty, ale spolupracuje
i s různými symfonickými orchestry, kde mistrovsky spojuje folklorní hudbu s ostatními hudebními žánry.  Cigánski diabli koncertovali na 5 kontinentech a ve 35 státech světa (USA, Austrálie, Kanada, Japonsko, Čína, Jižní Korea, Mexiko, Egypt) a téměř v celé Evropě, např. v sále Berlínské filharmonie, Royal Opera House Londýn, Hans Max Saal Mnichov, Konzert und Kongressaal Luzern a mnoha dalších. Od roku 2012 pravidelně vystupují na festivalu Pražské jaro. Často jsou také zváni na festivaly Sziget fesztival Budapešť, Mondial des cultures Drummondville, Khamoro Praha nebo Festival de Martigues. V roce 2000 od Slovenské hudební akademie orchestr převzal třikrát cenu Grammy – v kategoriích Nejlepší orchestr, Nejlepší album a Nejlepší interpret.

Rakouský klavírní virtuóz Paul Gulda patří mezi nejrespektovanější klavíristy a hudební pedagogy na světě. Pravidelně vystupuje po celé Evropě, Jižní Americe, USA nebo v Japonsku. Věnuje se i kompozici, je autorem scénické hudby k několika divadelním hrám autorů Howarda Bakera, Franze Xavera Krötze a Johanna Nestoye. V roce 1997 dirigentsky debutoval v Konzertvereinu v rakouském Linci. Natočil více než 30 CD různých žánrů pro Deutsche Grammophon, MDG, JVC, Naxos atd.

Diváci v pořadí pátého koncertu Pardubického hudebního jara se mohou těšit na obrovský příval energie
a výjimečné hudební výkony všech interpretů.

Více o programu Pardubického hudebního jara naleznete na www.pardubickehudebnijaro.cz.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Josef Krečmer

Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Kontaktní osoba: Josef Krečmer
info@barocco.cz
+420 775 370 600
Barocco sempre giovane, o.p.s.
Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Česká republika
info@barocco.cz
Tel: +420 775 370 600