Smetanovo trio

Zadavatel: Josef Krečmer | 1.4.2017 | Kultura, hudba, divadlo
Smetanovo trio

Pardubice (Pressweb) - Ve čtvrtek 6. dubna od 19:00 hodin se v Hudebním sále radnice v Pardubicích rozezní díla Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetany i Pablo de Saraste v podání Smetanova tria.

Na programu dalšího z řady koncertů mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro budou především díla Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů v podání komorního souboru Smetanovo trio.  Tento koncert se koná ve čtvrtek 6. dubna od 19:00 hodin v krásném prostředí Hudebního sálu radnice v Pardubicích.

Bedřicha Smetanu jistě není třeba dlouze představovat, připomeňme si jenom, že ačkoli jeho působení i tvorba vyvolávaly za jeho života bouřlivé polemiky, stal se předním reprezentantem české hudby a národní kultury vůbec. Je tradičně označován za zakladatele moderní české národní hudby a výrazně ovlivnil následující generace českých skladatelů. Jeho dílo i osobnost jsou v českém prostředí předmětem soustavné pozornosti odborníků i interpretů, těší se značné oblibě i u posluchačů a pronikly i do všeobecného povědomí.  Návštěvníci tohoto koncertu uslyší v podání Smetanova tria jeho Dvě koncertní etudy a Trio g moll op. 15.

Bohuslav Martinů byl světově proslulým českým hudebním skladatelem moderny 20. století. Jeho umělecký vývoj prošel od impresionismu přes neoklasicismus, expresionismus a inspiraci jazzem až k ryze vlastnímu kompozičnímu stylu. Pocházel z Poličky, kde se narodil do rodiny obuvníka a pověžného ve věžní místnosti zdejšího chrámu svatého Jakuba. Diváci se mohou těšit na jeho Variace na slovenskou píseň pro violoncello a klavír.

Smetanovo trio bylo založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. Současní členové – Jitka Čechová – klavír, Jiří Vodička – housle a Jan Páleníček – violoncello, navazují na ideál, který vytvořili jejich předchůdci.  Všichni tři členové, významní čeští sólisté, dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólová vybavenost hráčů.  Smetanovo trio má v poslední době mimořádné úspěchy na poli komorní hudby. Je pravidelným hostem významných pódií doma (Pražské jaro, Janáčkův máj, Moravský podzim, Concentus Moraviae, Malostranské komorní slavnosti) a v zahraničí (Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Japonsko, Brazílie, USA, Egypt).

Smetanovo trio reali­zovalo celou řadu nahrávek u domácích a zahraničních společností, od roku 2000 pravidelně nahrává pro firmu Supraphon. Tato spolupráce přinesla celou řadu prestižních ocenění u nás
i v zahraničí – např. CD s díly Smetany, Suka a Nováka (Supraphon 2005) získal prestižní oce­nění francouzských časopisů Diapason a Le Monde de la musique. Nahrávka byla rovněž vybrá­na britským BBC Music Magazine jako nahrávka měsíce srpna 2005 v oblasti komorní hudby. 

Večer komorní hudby slibuje vysokou uměleckou kvalitu. Určitě je na co se těšit.

Více o programu Pardubického hudebního jara naleznete na www.pardubickehudebnijaro.cz

Témata: Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro | Region: Pardubický kraj

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Josef Krečmer

Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Kontaktní osoba: Josef Krečmer
info@barocco.cz
+420 775 370 600
Barocco sempre giovane, o.p.s.
Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Česká republika
info@barocco.cz
Tel: +420 775 370 600