Schovejte bílé límečky, oprašte knihovny a přepočítejte vaginy - Das Filmfest začíná již tento týden

Zadavatel: Goethe-Institut Prag | 13.10.2014 | Kultura, hudba, divadlo

Praha (Pressweb) - 13. října 2014: Odvážné dokumenty odhalující praktiky světa vysoké ekonomiky či pozadí moskevských procesů s Pussy Riot, prestižními cenami ověnčené snímky bojující o Oscara, filmové adaptace slavných bestsellerů nebo průřez tvorbou ikonického Michaela Hanekeho. Nadcházející 9. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST opět nabídne tematicky i žánrově pestrou filmovou mozaiku reprezentující to nejzajímavější z aktuální tvorby Německa, Rakouska a Švýcarska. Čtyři desítky filmů uvedou od 15. do 19. října pražská kina Lucerna a Atlas, do Brna pak festival zavítá od 20. do 23. října a vedle tradičního kina Art bude letos němčina znít i z pláten kina Scala.

Slavnostní zahájení ve středu 15. října bude patřit dramatu z prostředí tzv. límečkové elity Čas kanibalů, jejž přijede divákům osobně představit autor scénáře Stefan Weigl. Společně s ním bude poodkryto často bezskrupulózní a výhradně na profit orientované zákulisí různých poradenských společností cizopasících i na nejslabších ekonomikách světa.

Bohatý festivalový program doplní i další hosté z řad filmových tvůrců. Cenami ověnčenou filmovou adaptaci stejnojmenného románu Temné údolí, jež se bude za Rakousko ucházet i o Oscara, přijede uvést představitelka hlavní ženské role Paula Beer. Pozvání na DAS FILMFEST přijal i další z významných hereckých hostů, rakouská herečka Susanne Wuest. V Lucerně představí snímek na pomezí hororu a autorského filmu Dobrou, mámo, v němž se ujala hlavní role.

Na dobrodružnou cestu do druhé poloviny 19. století pozve návštěvníky Edgar Reitz, režisér výpravného historického eposu Druhý domov – kronika touhy. Zcela odlišný svět otevře festivalovému publiku švýcarský režisér a scenárista Men Lareida. Ten na DAS FILMFESTU představí svůj filmový debut Viktoria – o důstojnosti a chamtivosti ukazující bez sentimentu a zbytečného patosu realitu prostituce v sociálně vyloučených komunitách. Milostný příběh prolamující tabu Poslední tanec doprovodí svou účastí rakouský režisér Houchang Allahyari.

Vstupenky na festivalové snímky jsou v prodeji ve festivalových kinech v ceně 100 Kč. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků je opatřena i anglickými titulky. Součástí festivalu jsou již tradičně oblíbená dopolední promítání pro školy. Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut,  Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Více na www.dasfilmfest.cz či www.facebook.com/dasfilmfest.

"Myslím, že filmař vlastně diváka znásilňuje. A já ho chci znásilnit k samostatnosti. Chci ho donutit k samostatnému myšlení. Chci, aby se potýkal s rozpory, které musí sám vyřešit. Nechci mu předkládat řešení. Protože pak rázem přestane myslet." Takto popsal rakouský oscarový režisér Michael Haneke svou tvorbu a retrospektiva tohoto mistrného kritika moderní společnosti, kterou uvede letošní ročník festivalu DAS FILMFESTV v sekci s příznačným názvem RETROSPEKTIVA:HANEKE, jeho slova jen potvrzuje. Sedmero snímků nabídne návštěvníkům malého sálu Lucerny průřez jeho filmografií a celou sérii doplní nejnovější dokument z roku 2013 Michael H., profese: režisér, ve kterém se se svými názory svěří řada jeho slavných spolupracovníků. Přehlídka představí jeho filmový debut z roku 1984 Sedmý kontinent, který mu jako první vynesl mezinárodní ohlas. Následovat budou snímky Bennyho video a 71 fragmentů chronologie náhody, které jsou společně součástí volné trilogie. Dramaturgie nabídne také jeho filmovou adaptaci Kafkova Zámku i další a mnohem známější ztvárnění románu Elfriede Jelinek, cenami ověnčenou Pianistku. Chybět nebude jeho pravděpodobně nejkontroverznější titul Funny Games, který už od prvního uvedení nepřestává šokovat svou brutalitou. Kolekci uzavře historické drama Bílá stuha odehrávající se v předvečer první světové války.

Ústředním tématem letošního ročníku je ODHALENÍ. Vedle zahajovacího snímku Čas kanibalů se návštěvníci mohou těšit také na ostře sledovaný snímek Křížová cesta režiséra Dietricha Brüggemanna, který ukazuje dívku zmítající se mezi fundamentalistickým a striktním světem víry a životem teenagera dospívajícího v 21. století. Odhalit a přenést na plátno realitu života mladých přistěhovalců žijících ve Vídni se chystá film Trhliny v betonu režiséra Umuta Dağa.

Pokojská Lynn o mladé ženě odhalující vlastní sexualitu je autistickým thrillerem, příběhem odcizení, který svou estetikou navazuje na rozhodnost berlínské školy. Intimní ženský svět se všemi bizarnostmi a skrývanými touhami odhaluje i další film Vlhká místa.

Výjimečnou kolekci těch nejlepších dokumentů z Německa, Rakouska a Švýcarska představí i letos sekce DIE DOKU. Master of the Universe nabídne další pohled do světa vysoké ekonomiky. Znepokojující výpověď bývalého úspěšného investičního bankéře ukazuje finanční žongléry, hrající hru s naším osudem. Znepokojivé je i téma snímku Cesta na nejbezpečnější místo Země, ve kterém režisér Edgar Hagen hledá odpověď na otázku, co s 350 000 tunami vysoce radioaktivního odpadu, které se ve světě nashromáždily. Historii jedné z ikon moderní architektury přiblíží dokument Vila Tugendhat a do minulosti zavede diváky i snímek Brundibár, který připomene legendární dětskou operu, která byla za války uváděna v koncentračním táboře v Terezíně.

Naopak velice současné a aktuální téma zpracovává dokument Moskevské procesy. Snímek, v jehož středu stojí procesy s umělci a aktivisty z let 2005/6 a proces s Pussy Riot, přináší silné svědectví o současném Rusku Vladimira Putina a stavu, ve kterém se nachází ruská společnost. Nahlédnout do šokujícího světa intimní plastické chirurgie nechá návštěvníky snímek Vulva 3.0. Pozornosti by neměl uniknout ani dokument Velkolepé muzeum, jenž byl ve světové premiéře uveden na letošním Berlinale a získal zde filmovou cenu Caligari 2014.

Sekce DAS FILMFEST SPEZIAL představí vedle zmiňovaného dramatu Temné údolí i další výjimečné filmy současné německy mluvené kinematografie. Program nabídne mimo jiné německého kandidáta na Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film. Milované sestry jsou svěžím vyprávěním o mileneckém trojúhelníku, v jehož středu stojí Friedrich Schiller. I další z uváděných snímků našel inspiraci ve světě literatury, hlavním hrdinou filmu Láska šílená je tentokrát romantický básník Heinrich von Kleist, jenž společně se svou partnerkou spáchal sebevraždu. Filmová adaptace stejnojmenného knižního bestselleru Noční vlak do Lisabonu láká na napínavý děj i mezinárodní herecké obsazení.

Film natočený podle skutečných událostí, Akta Grüninger, vypráví příběh st. gallenského policejního kapitána, který pomáhal židovským uprchlíkům po uzavření švýcarsko-rakouských hranic v roce 1938. Do období II. světové války zavede diváka i snímek Běž, chlapče, běž sledující strastiplnou cestu osmiletého Srulika, který unikl z varšavského ghetta. Nedávnou minulost, kdy Německo dělila na dvě části neprostupná zeď, připomene ceněný snímek Západ.

Na loňský návštěvnický úspěch navazuje blok krátkých filmů 300' SHORTS, jenž ve třech stominutových blocích představí nejzajímavější krátkometrážní snímky německých, rakouských a švýcarských tvůrců. Novinkou jsou letos i dva bloky středometrážních snímků.


Organizátoři: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze, Švýcarské velvyslanectví v České republice

Festival podpořili: Česko-německý fond budoucnosti, FFF Bayern, Präsenz Schweiz, German Films, Mitteldeutsche Medienförderung, Deutsche Bahn, Österreich Institut Brno.

Mediální partneři: Cinepur, České noviny, Radio 1, Radio Wave, Radio Petrov, Literární noviny, Respekt, Protišedi.cz, Nový prostor, Citybee, Kult, ČSFD, Prager Zeitung, Dopravní podniky hl.m. Praha.

 

Kontakt:

Lucie Čunderliková
Smart Communication s.r.o. - marketing, media, promotion
T/F: +420 272 657 121

M: +420 733 538 889
E: cunderlikova@s-m-art.com
W: www.s-m-art.com

Textový soubor:
PřílohaVelikost
Microsoft Office document icon tz_filmfes_3_tk_fin.doc135 KB
Témata: kino, Goethe-Institut Praha | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Goethe-Institut Prag

Masarykovo nábřeží 32
110 00 Praha 1
Kontaktní osoba: Lucie Čunderlíková
Marketing, media & promotion - SMART Communication s.r.o.
cunderlikova@s-m-art.com
+420 733 538 889
Obrázek uživatele Goethe-Institut Prag
Goethe-Institut je kulturní institut Spolkové republiky Německo s celosvětovou působností.Podporujeme znalost německého jazyka v zahraničí a pěstujeme mezinárodní kulturní spolupráci. Informováním o kulturním, společenském a politickém životě zprostředkováváme komplexní obraz Německa.... vice ›
Goethe-Institut Prag
Masarykovo nábřeží 32
110 00 Praha 1
Česká republika
info@prag.goethe.org
Fax: +420 221 962-250
Tel: +420 221 962-111