I plech je hutní materiál

Plech je hutní materiál
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 9.8.2022 | Stavebnictví

Praha (Pressweb) - Jak se vyrábí plech? Podobně jako další hutní materiál – ve válcovnách. Základem pro výrobu je polotovar – ocelový předvalek, který se dále zpracovává kováním, tažením či válcováním za studena či za tepla. Výsledkem jsou desky o různém průměru, které se mohou stříhat, řezat a ohýbat. Při řezání plechů se používá plamen, laser, plazma nebo vodní paprsek, ale běžné je také mechanické řezání. Každá technologie má své výhody a je jinak nákladná. Například laserové řezání je drahé, ale je velmi přesné. U řezání vodním paprskem se plechové díly zahřívají jen na hodnotu 40 stupňů Celsia a je možné řezat jak nevodivé, tak i vodivé materiály.   

Plech slouží také pro výrobu plechové krytiny

Další technologií zpracování je ohýbání, kdy se plech ohýbá do různých tvarů. Tento proces probíhá za studena a v místě ohybu dochází k elastické a plastické deformaci, přičemž osa ohybu by měla být kolmá vůči vláknům materiálu. Výsledkem jsou různé karosářské a klempířské díly a tvarované krytiny. K tvarovaným krytinám patří vlnité plechy, trapézové nebo pilovité. Pro oplášťování venkovních objektů bývá plech pozinkovaný nebo potažený plastem. Tím se stává odolným vůči povětrnostním vlivům. Plechové krytiny na budovách jsou odolné a pevné, a opticky dotvářejí jejich industriální styl.

K hutnímu materiálu patří trubky, profily i betonářská ocel

Ocelový plech patří mezi hutní materiál, k němuž počítáme ještě trubky, profily a betonářskou ocel. Ocelové profily jsou jednak otevřené – ty se odlišují podle průřezu. Základem jsou průřezy podle velkých písmen I, U, H a L. Lidově se nazývají traverzy nebo „íčka“. Uzavřené profily jsou jakly (jekly nebo jäkly). Rozdělují se na silnostěnné – používají se jako nosníky při výrobě venkovních konstrukcí, a tenkostěnné, ty se uplatňují při zpracování interiérových konstrukcí nebo v nábytkářském průmyslu. Betonářská ocel slouží pro výplně betonů a při spojení ocele a betonu vzniká mimořádně odolný železobeton. 

Témata: plech, plechy, hutní materiál, I profil, betonářská ocel, ocelové profily | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300