Ciganski Diabli a Barocco Sempre Giovane - spojení barokní a etnické hudby nadchlo pardubické publikum

Pardubické hudební jaro 2015
Zadavatel: Josef Krečmer | 10.3.2015 | Kultura, hudba, divadlo

10. března 2015, TISKOVÁ ZPRÁVA

Ciganski Diabli a Barocco Sempre Giovane - spojení barokní a etnické hudby nadchlo pardubické publikum

Pardubice (Pressweb) - Skvělý zážitek, fenomenální výkony, strhující podívaná – tak lze ve stručnosti charakterizovat koncert Gypsy Baroque, který se odehrál před zraky vyprodaného Východočeského divadla v pondělí 9. března v Pardubicích. Domácí soubor Barocco Sempre Giovane s houslistou Janem Mráčkem zde vystoupil se světoznámými slovenskými Cignaskimi diabli. Unikátní propojení barokní a etnické hudby přineslo Pardubicím jeden z největších hudebních zážitků letošního roku!

„Myslím, že podobný zážitek Pardubice ještě nezažily a hned tak brzy jej nezažijí. Jsou to opravdoví Ďáblové,“ sdělil bezprostředně po koncertu hostující sólista Barocco Sempre Giovane Jan Mráček, absolutní vítěz prestižní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni, kde loni v září zvítězil nad 60 mladými virtuosy z celého světa. „Ačkoliv jsme hráli s Ciganskimi diabli již podruhé, byl to opět úžasný zážitek. Jejich hudba je strhující a jak při zkouškách, tak i při samotném koncertu nejde tolik o notový zápis jako o atmosféru přednesu. A  standing ovation po pěti vteřinách po skončení koncertu jsem zažil snad poprvé v životě,“ dodal Mráček. Celý program Gypsy Baroque zaranžoval Ernest Sarkozy, vedoucí souboru Ciganski Diabli a jeden z nejlepších cimbalistů na světě. „Harmonické postupy v barokní hudbě jsou takřka totožné s hudbou romskou, proto se k sobě tyto dvě žánry tolik hodí, ačkoliv se zdají být na první poslech velmi odlišné,“ vysvětlil Sarkozy. Dodal také, že byl velmi příjemně překvapen z atmosféry v sále, která byla znamenitá.

Koncertu Gypsy Baroque se zúčastnila i řada osobností společenského, kulturního i politického života Pardubic. Nechyběla místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská nebo pardubický poslanec Martin Kolovratník. „Na dnešním koncertu se mi nejvíce líbilo nasazení všech interpretů, na nichž bylo vidět, že hrají opravdu srdcem,“ řekl Kolovratník, který přislíbil svoji účast a podporu festivalu Pardubické hudební jaro i pro příští rok. „Mojí velkou radostí je čerstvá novinka, že Ciganski Diabli přislíbili svoji účast na pardubickém festivalu i příští rok. Jejich koncert si rozhodně znovu nenechám ujít,“ prozradil Kolovratník.

Letošní ročník mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro se koná od 12. února do 29. dubna a organizátoři pro něj připravili 16 koncertů v devíti městech Pardubického kraje. Osobní záštitu nad 37. mezinárodním festivalem Pardubické hudební jaro převzal ministr kultury Daniel Herman, festival podporuje také magistrát města Pardubice a Pardubický kraj. Vstupenky v předprodeji lze zakoupit v turistických či informačních centrech měst, kde se koncerty uskuteční, nebo elektronicky v síti TicketPortal. Kompletní program jednotlivých koncertů lze nalézt na webových stránkách festivalu http://pardubickehudebnijaro.cz/.

Vojtěch Jurásek

 

 

Kontakty:

Vojtěch Jurásek, PR manager Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro

E-mail: vojtech.j.jurasek@gmail.com

Mobil: 733 755 964

Web: www.pardubickehudebnijaro.cz

 

Josef Krečmer, Umělecký ředitel Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro

E-mail: josef.krecmer@barocco.cz

Mobil: 775 370 600

Web: www.barocco.cz

 

 

 

Region: Pardubický kraj

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Josef Krečmer

Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Kontaktní osoba: Josef Krečmer
info@barocco.cz
+420 775 370 600
Barocco sempre giovane, o.p.s.
Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Česká republika
info@barocco.cz
Tel: +420 775 370 600