Kam zmizela valentýnská růže Red Eagle?

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 9.2.2023 | Obchod, e-commerce

Praha (Pressweb) - 9. 2. 2022: Absolutně nejoblíbenější valentýnskou růží je odrůda Red Eagle. Ta ale letos v květinářstvích bude chybět.

Jejím celosvětově jediným pěstitelem je nizozemská firma Arend Roses, která je na trhu od roku 1976. Loni v říjnu ale na svém facebooku oznámila, že kvůli vysokým cenám energií přerušuje pěstování s tím, že produkci letos na jaře opět obnoví. „Zatím je to ale jejich poslední zpráva, na trh s růžemi se nevrátili,“ potvrzuje Jiří Hemerle, zakladatel a šéf online květinářství Florea.cz.

Valentýn a energie ženou ceny nahoru

Třikrát až pětkrát tolik zaplatí letos zákazníci za valentýnské vyjádření lásky. Důvodem není jenom obvyklý růst cen květin během svátku zamilovaných, ale i vývoj cen energií.

Během Valentýna ceny obvykle rostou na dvojnásobek, ale i víc: záleží na druhu. „Nejvíce zdražují červené růže, ale například žluté nezdražují vůbec,“ říká Jiří Hemerle. Zimní nárůst cen květin nesouvisí jenom s valentýnskou poptávkou, ale týká se všech druhů, které k pěstování v Evropě potřebují teplo. „Například chryzantémy oproti loňsku zdražily pětinásobně,“ uvádí zakladatel květinového e-shopu.

Ceny energií letos představují další tlak na růst cen. „Někteří pěstitelé omezili teplotu ve svých sklenících, nebo zmenšili plochu, na které květiny pěstují, takže letos vyroste méně květin. To všechno převis poptávky nad nabídkou ještě prohlubuje,“ vysvětluje Jiří Hemerle.

Výpadek holandské produkce podle něho afričtí pěstitelé nezvládnou dorovnat, už teď cena za mezinárodní cargo přepravu vzrostla ze dvou na tři americké dolary za přepravovaný kilogram pro zákazníky s roční smlouvou.

Zmizelou růži letos nahradí Red Torch

I když je to svým způsobem klišé, červená nebo rudá růže zůstává nejspolehlivějším způsobem, jak milované osobě vyjádřit lásku. Na Valentýna jejich prodej roste až desetkrát.

Největší zájem je o květiny dlouhé 90 a 100 centimetrů. Muži na online objednání oceňují, že se nemusí o nic starat. Prostřednictvím e-shopu je možné doručit i vytištěné valentýnky. Tuto službu během Valentýna využívají prakticky všichni zákazníci. Přání je možné vytisknout také na stuhu, kterou je květina uvázaná.

Hit nizozemského pěstitele růží letos nahradí další žádané odrůdy: růže Ever Red s obřím květem a Red Torch a Rhodoss pocházející z farem v Keni.

::

Internetový obchod Florea.cz je jedničkou na trhu v doručování květin. Česká firma funguje od roku 1995, v soutěži ShopRoku 2020 a 2021 se stala finalistou (2. místo) Ceny kvality. V roce 2021 byla zařazena mezi 100 českých nejlepších firem. Květiny dováží čtyřikrát týdně přímo z holandské burzy v Aalsmeeru, část odebírá rovnou od pěstitelů. Většinu řezaných květin dováží z fair trade farem. V uplynulém roce dosáhla firma obrat 102 milionů korun.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024