Můj bratr mesiáš – premiéra v Divadle Kámen

Otázky, otázky a otázky otevřené ve hře Divadla Kámen i ve stejnojmenném románu Martina Vopěnky.
Zadavatel: Divadlo Kámen | 7.6.2023 | Kultura, hudba, divadlo
Divadlo Kámen: Můj bratr mesiáš
Autor fotografie:
Divadlo Kámen

Praha (Pressweb) - Ve čtvrtek 15. června od 19.30 uvede Divadlo Kámen premiéru hry „Můj bratr mesiáš“ s podtitulem „Co všechno může bratr mesiáše? Co může milenka mesiáše, jeho partnerka, jeho punkerka? Co může mesiáš? Co když někomu skočí za krk štěstí?“.

Hra je inspirovaná stejnojmenným románem Martina Vopěnky vydaným česky v roce 2017 a v roce 2021 mimo jiné i anglicky v Británii a USA.

Velká část románu i hry se odehrává v roce 2168 v řecké zemědělské osadě Nové Vinohrady, do které se po různých klimatických a společenských katastrofách uchýlili slovanští emigranti. Desítky let předtím se v Praze Holešovicích narodil mesiáš, a tito lidé jsou jeho přímými následovníky, apoštoly nového duchovního směru.

„Kromě mnohých nevyřčených otázek si pokládáme také jednu vyřčenou: Má někdo, kdo má nejnáročnější představitelné poslání – například zachránit svět – právo na osobní život?“, vysvětluje autor scénáře a režisér Petr Odo Macháček. Dodává: „A z druhé strany: má právo se osobního života vzdát?“

Inscenaci společně vytvořila skupina Divadla Kámen v Praze a dvojice tanečnic a hereček Live Hanne a Anne Katrine Haugenovy ze severského města Tromso. Pražští herci vytvářejí divadelní základ, jejich norské kolegyně natočily videomateriál ze severské přírody, který se prolíná průběhem představení.

Autor výchozího románu Martin Vopěnka je spisovatel, básník a cestovatel. Jeho knihy byly už přeloženy do deseti jazyků. Mezi častá témata jeho textů patří budoucnost lidské civilizace a zranitelnost naší planety. Po premiéře 15.6. proběhne jeho autorské čtení a debata o způsobu zpracování jeho románu v nové inscenaci.

Projekt Můj bratr mesiáš je podpořen mimo jiné grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci fondů EHP 2014–2021.

„Na rozpadlou dlažbu i na ramena a do vlasů shromážděných pleskly první kapky. Všichni zvedli hlavy a jejich oči se rozšířily štěstím. Jenom dívka v první řadě se upřeně dívala na něj.“

inspirace: Martin Vopěnka: román Můj bratr mesiáš / scénář a režie: Petr Odo Macháček /

hrají: Kristýna Suchá, Lucie Zachovalová, Vít Macháček

 

Další informace o hře: https://divadlokamen.cz/mesias

 

Vizuál k inscenaci: https://divadlokamen.cz/vizualy

Fotografie v tiskovém rozlišení: https://divadlokamen.cz/fotografie

Textový soubor:
PřílohaVelikost
Soubor tz_muj_bratr_mesias_premiera_15.6.2023.docx184.72 KB
Obrázky:
PřílohaVelikost
Image icon divadlo_kamen_-_muj_bratr_mesias_.jpg505.11 KB
Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Divadlo Kámen

Nekvasilova 625/2
186 00 Praha 8
Kontaktní osoba: Helena Macháčková
helena.hedvika@divadlokamen.cz
Obrázek uživatele Divadlo Kámen
Divadlo Kámen je pražské autorské divadlo. Působí ve vlastním divadelním studiu pro 50 diváků poblíž stanice metra Invalidovna. Od roku 1999 hraje každoročně kolem 30 představení. Jeho zakladatelem a režisérem je Petr Odo Macháček. Divadlo Kámen se zaměřuje na originální formy moderní činohry... vice ›
Divadlo Kámen
Nekvasilova 625/2
186 00 Praha 8
Česká republika
info@divadlokamen.cz
Tel: +420 606 167 399, 606 604 875