EKG je základní metoda pro vyšetření srdce

EKG metoda pro vyšetření srdce
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 7.2.2021 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Základní metoda pro vyšetření srdce je EKG neboli elektrokardiografie. Při ní se používá přístroj elektrokardiograf, který pořizuje záznam srdeční činnosti neboli elektrokardiogram.  Jde o složitou zvlněnou křivku, která dokumentuje průběh elektrických vzruchů, jež postupují srdcem. Srdce má speciální buňky, které generují elektrické vzruchy, jež řídí stahování a uvolňování srdečního svalu, a tím také průchod krve síněmi a komorami. Tyto elektrické impulsy se šíří velmi dobře tělními tkáněmi a dají se zachytit citlivými přístroji na povrchu těla.

EKG měří elektrické vzruchy srdce

Přístroje EKG se skládají z elektrod, které se přichytí na různá místa těla a vlastního přístroje, jenž elektrické signály převede do křivky. V současné době se používá 12 elektrod, které se umísťují na končetiny a hruď. Měří se rozdíl v napětí slabého elektrického pole. Výsledná křivka, tzv. elektrokardiogram, zachycuje srdeční činnost v opakovaných cyklech, tedy při stahu komor a síní a při vypuzování krve do cévního systému. Při vyhodnocování záznamu EKG se lékař zaměřuje na deset bodů, tzv. srdeční desatero, z něhož lze určit změny od normální činnosti.

Přístroje EKG – od jednoduchých až po špičková zařízení

Existuje široká škála přístrojů EKG. Oblíbené jsou lehké a přenosné přístroje, které se ovládají jediným tlačítkem, mají zabudovaný akumulátor a používají bezdrátové technologie. Poskytují automatickou interpretaci zaznamenaného elektrokardiogramu a dají se připojit na PC nebo tiskárnu. Špičkové přístroje, které najdeme na kardiologických klinikách a ve speciálních ordinacích, disponují barevných displejem s dotykovým ovládáním, mají různé druhy záznamu a integrovanou tiskárnu. Dalším typem jsou přístroje pro zátěžové EKG, tzv. ergometry, jejichž součástí jsou rotopedy nebo běhací pásy.

 

Témata: EKG, EKG měření, přístroje EKG, Klidové EKG, zátěžové EKG | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300