dTest: Vyzýváme k podpoře petice proti poplatkům za roaming

Zadavatel: Časopis dTest | 7.7.2015 | Telekomunikace, IT

Praha (Pressweb) - Už více než 113 000 spotřebitelů podepsalo petici proti poplatkům za roaming. Spustily ji evropské spotřebitelské organizace, kterým se nelíbí, že Evropská komise neustále mění termín zrušení poplatků. Petici podporuje i český dTest.

Evropské spotřebitelské organizace nesouhlasí s tím, že plánované zrušení roamingových poplatků bylo odsunuto na pozdější termín, než byl slibovaný prosinec letošního roku. Proto na začátku června nizozemská organizace Consumentenbond, francouzská UFC Que Choisir, španělská OCU, portugalská Deco a řecká EKPIZO spustily petici za zrušení poplatků k původně plánovanému termínu, tedy prosinci 2015.  Nyní se k nim přidává i dTest. Nejedná se zdaleka o první zdržení. „Nejprve měly poplatky za roaming skončit už v letošním roce, poté se měl jejich konec posunout na rok 2016. Nyní je zmiňován červen roku 2017,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Plánované zrušení poplatků za roaming letos na jaře narazilo na odpor operátorů. Ti se obávají deformace trhu, kdy by třeba britský zákazník mohl využívat služeb bulharského operátora a za bulharské ceny, které jsou několikanásobně nižší než britské, i doma v Británii.

Spotřebitelské organizace argumentují, že dávno existuje infrastruktura pro to, aby volající platil za hovor stejně, ať volá z jakékoli země. Roaming považují za poslední existující hranici v Evropské unii. „Kromě turistů škodí poplatky za roaming také lidem z příhraničních oblastí, studentům na zahraničních pobytech či pracovníkům v cestovním ruchu,“ uvádí text petice.

Minulý týden eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger slíbil, že Evropská komise učiní vše pro to, aby roamingové poplatky v zemích EU skončily od druhého čtvrtletí roku 2017. Tento týden se v Bruselu podařilo dosáhnout kompromisu, jehož obsahem je zrušení roamingu od června 2017. „Otázkou samozřejmě zůstává, kolikrát se termín ještě posune a nakolik mu nyní můžeme věřit,“ říká Lukáš Zelený.

Poplatky za roaming za posledních pět let klesly přibližně o polovinu, to je podle spotřebitelských organizací ale nedostačující. Petice chce, aby Evropská unie zrušení roamingu neodsouvala. Nasbírala již více než 113 000 podpisů. Spotřebitelé mohou petici podpořit na webové stránce www.change.org/p/end-roaming-in-europe-by-december-2015-zeroroaming.

 

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

Markéta Barošová Lajdová, lajdova@dtest.cz, tel.: +420 777 132 159

Témata: ochrana spotřebitele | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Časopis dTest

Černomořská 10
101 00 Praha-Vršovice
Obrázek uživatele dTest
Poradenská linka časopisu dTest na čísle 299 149 009 je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin. Spotřebitelé zde za cenu běžného tarifu volání mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, se kterými se na českém trhu setkávají. Od spuštění provozu... vice ›
Časopis dTest
Černomořská 10
101 00 Praha-Vršovice
Česká republika
dtest@dtest.cz
Tel: +420 241 404 922