Vhodné typy podlahových krytin do prostorů s vysokou zátěží

Zadavatel: Magieprirody.cz | 7.7.2015 | Reality, bydlení

Praha (Pressweb) - Při nákupu nové podlahové krytin můžeme obvykle vybírat z velkého množství různých druhů a záleží především na nás, pro jaký typ podlahy se rozhodneme. Trochu jiná je ale situace u místností, které jsou opravdu intenzivně zatěžovány – do takovýchto prostor se nehodí zdaleka všechny typy podlah a je tak třeba vybírat o to pečlivěji.

Většina druhů podlahových krytin se dá sehnat ve více variantách, z nichž jedna je určená právě pro místa s vysokou zátěží. Kromě vyšší odolnosti a pevnosti jsou tyto podlahy obvykle tlustší než podlahy klasické. Menší nevýhodou je pak poněkud vyšší cena a často také menší nabídka vzorů a motivů.

Vinylové podlahy, PVC, linolea a marmolea

Asi nejčastěji se u nás můžeme setkat s podlahami z vinylu a s linoleovými podlahami. Díky svojí vysoké odolnosti se běžně používají nejen v bytech a domech, ale třeba i ve školách, nemocnicích atd. Výhodou je mimo jiné pestrá paleta různých barev a vzorů, díky nimž jsou tyto podlahy vhodné i pro reprezentativní prostory, nebo výběr z různých speciálních vlastností – tyto podlahy tak mohou být protiskluzné, antistatické, elektroizolační, vodivé, bakteriostatické atd. Pokud jde o tloušťku nášlapné vrstvy, tak zatímco u klasických podlah se pohybuje mezi 0,2 až 0,6 mm, odolnější mívají až kolem 0,8 mm. Ty nejodolnější pak mohou mít nášlapnou vrstvu kolem 2 mm).

Dřevěné nebo laminátové podlahy

I laminátové a dřevěné podlahy je možné koupit ve speciálním zátěžovém provedení. Rozdíl je pak nejen v tloušťce samotné vrstvy, ale také v použitých materiálech. Cena takovéto podlahy pak bývá trochu vyšší, na druhou stranu je rozhodně lepší si trochu připlatit a mít kvalitní, pevnou podlahu, jež vydrží dlouhou dobu, než na ceně šetřit a za rok muset kupovat novou.

Zátěžové koberce

Zajímavou alternativou vůči klasickým zátěžovým podlahám jsou speciální zátěžové koberce. Ty je možné využít na různých místech, třeba i v chodbách nebo vstupních halách, kde nejsou moc často k vidění. Zejména v zimním období ale mají tu výhodu, že když máte např. boty od sněhu, ten zůstane na koberci a nemusíte pak vytírat podlahu – stačí jen jednou za čas koberec vysát. Pokud si navíc koupíte opravdu kvalitní zátěžový koberec, může Vám vydržet spoustu let. Kvalitnější a dražší koberce bývají smyčkové nebo střižené, naopak levnější jsou vpichované.

Rozdělení zátěžových tříd u podlahových krytin  

Velkým pomocníkem, který nám usnadní výběr vhodné podlahy, je označení její zátěžové třídy. Co znamenají jednotlivá čísla, kterými jsou podlahové krytiny označeny?

Podlahy pro obytné oblasti – byty, domy atd.

21 – nejmenší zátěž, tyto podlahy jsou vhodné např. do pokojů pro hosty nebo do ložnice

22 – o něco vyšší zátěž, vhodné k použití v obývacích pokojích, jídelnách nebo vnitřních chodbách

23 – pro místnosti s největší zátěží, jakou jsou schody, kuchyně, vstupní chodby atd.

Podlahy pro veřejně přístupné objekty

31 – nejmenší zátěž pro objekty, co nejsou tak vytížené (např. malé kanceláře, hotelové pokoje atd.)

32 – středně vytížené objekty, jako např. čekárny, velké kanceláře, obchody, jesle apod.

33 – objekty s největším vytížením – nákupní centra, sportovní haly a stadiony, školní třídy atd.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Obrázek uživatele Magieprirody.cz
Česká republika
marcol@email.cz
Tel: +420 728 463 712