Proč jet právě do Teplic aneb 5 + 1 teplické „nej“

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 6.8.2020 | Cestování, gastronomie

Teplice (Pressweb) - 6. 8. 2020: Některé lidi zajímají památky, jiné příroda, třetí dá přednost gastronomii. Jsou ale i cestovatelé, které zajímají unikáty. V turistickém centru VisitTeplice z mnoha důvodů k návštěvě Teplic vybrali pět „nej“.

„Když jsem poprvé dostala otázku, čím nej se u nás můžeme pochlubit, ani jsem netušila, kolik věcí si takovou nálepku zaslouží,“ přiznává Pavla Lehnerová, výkonná ředitelka turistického centra. „Přitom už důvod, který město proslavil ve světě, tedy lázeňství, je největším teplickým nej,“ dodává.

Teplice jsou totiž nejstarším lázeňským městem v Čechách. První zmínky o léčebných pramenech jsou už z 8. století, ale archeologické nálezy přinesly důkazy, že už na přelomu letopočtu tady fungovaly lázně. Lázeňství dalo městu celou řadu dalších nej ‒ v 19. století to bylo nejluxusnější město v severních Čechách, které navštěvovali hosté jako Beethoven, Goethe, Wagner, Chopin nebo Liszt. V době napoleonských válek to bylo nejdiplomatičtější město v regionu ‒ v roce 1813 se tady potkali císař František, pruský král Bedřich Vilém III. a ruský car Alexandr a o dvaadvacet let později město hostilo pruského krále, císaře Ferdinanda a cara Mikuláše.

Nejstarší místo v lázních ‒ Pravřídlo ‒ znali už Keltové a Římani. Nyní ukrývá zřídelní šachtu nejstaršího pramene budova Městských lázní z roku 1836.

Nejnavštěvovanější památkou s expozicí je věž kostela Svatého Jana Křtitele na Zámeckém náměstí. Kromě výhledu na celé město nabízí výstavu papírových modelů věží a majáků a k vidění je tu i spící hlídač, kvůli kterému Teplice v roce 1793 vyhořely.

Teplický zámek nabízí největší sbírku uměleckých předmětů z historie města. K vidění je i expozice věnovaná pravěku severozápadních Čech, vývoji keramické výroby na Teplicku, historickým hodinám, pochopitelně lázeňství. Součástí je prohlídka vnitřního nádvoří s románskou expozicí s ostatky královny Judity a pozůstatky románské baziliky s dochovanou kryptou.

„Vyhlídkovou věž i zámecké muzeum mohou lidé navštívit výhodněji s naší TepliceCARD,“ připomíná Pavla Lehnerová. Kromě vstupů do památek obsahuje turistická karta jízdu vláčkem Humboldt, vyjížďku kabriobusem na Doubravku a další městské atrakce.

Svoje nej má i jeden ze symbolů města, morový sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí. Je nejvyšším dílem sochaře Matyáše Brauna a je o to cennějším, že Teplice nemají příliš mnoho barokních památek. Braun, původem z tyrolského Innsbrucku, přitom patří mezi dvacítku nejlepších barokních sochařů.

Víte, že k Teplicím patří i jedna z nejslavnějších odrůd růží? V roce 1897 ji uvedl na trh Rudolf Geschwind. Vznikla křížením odrůd Bourbon, China a Tea a pojmenoval ji Gruss an Teplitz, tedy Pozdrav Teplicím, podle města, kde vyrůstal. Pronikavě vonící květina se jako jediná z těch, které vyšlechtil, zapsala v roce 2000 do světové síně slávy růží v kanadském Torontu. Nyní ji můžete obdivovat v rozáriu za divadlem i na dalších místech v Teplicích.

::

Společnost VisitTeplice od roku 2017 poskytuje služby v oblasti cestovního ruchu a volnočasových aktivit pro návštěvníky města Teplice, regionu Teplicka a Ústeckého kraje. Ve své oblasti je jedinou společností takového typu. Provozuje vlastní informační centrum a webové stránky www.visitteplice.com. Propojuje místní hotely, restaurace, muzea a ostatní provozovatele zařízení cestovního ruchu. Společnost poskytuje průvodcovské služby a spravuje řadu významných místních památek, např. poutní místo nad ostatky křesťanského mučedníka ze 4. století St. Clari nebo vyhlídkovou věž kostela sv. Jana Křtitele s interaktivní expozicí. VisitTeplice provozuje jízdy turistickým vláčkem Humboldt a výlety kabriobusy, nabízí turistům kartu na levnější jízdenky a vstupenky a mobilní aplikaci v devíti jazykových mutacích.

Region: Ústecký kraj

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024