Češi nepodporují vládní výhody pro zaměstnance z Ukrajiny, pracující cizinci jim ale nevadí

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 6.8.2019 | Kariéra, vzdělávání

Praha (Pressweb) - 5. 8. 2019: Nadpoloviční většina populace je proti vládnímu plánu na zdvojnásobení pracovních povolení pro Ukrajince, tři čtvrtiny lidí pak nesouhlasí s tím, aby ukrajinští zaměstnanci měli oproti tuzemcům vyšší zaručenou mzdu, ukázal průzkum, který pro personální společnost Předvýběr.CZ uskutečnila agentura STEM/MARK.

„Pro nás jako personální společnost je důležitější spíš fakt, že lidem zahraniční personál nevadí, průzkum ukázal spíš opak. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku zaměstnanců se nás klienti častěji ptají na možnost zaměstnávání cizinců,“ říká František Boudný, obchodní ředitel společnosti Předvýběr.CZ.

Pouze 25 % dotázaných (6 % určitě ano, 19 % spíše ano) podporuje zvýšení počtu pracovních povolení na 40 tisíc ročně. Proti je naopak 57 % (29 % spíše ne, 28 % určitě ne) lidí (zbylých osmnáct procent neumělo problém posoudit).

Vyšší zaručenou mzdu pro Ukrajince odmítá 73 % Čechů s tím, že „všichni by měli mít stejné podmínky“. Podle pěti procent respondentů jde o dobrý nápad (čtyři procenta však souhlasí v případě, že opatření pomůže zvýšit nedostatek zaměstnanců na českém pracovním trhu). Slabá čtvrtina (23 %) lidí souhlasí s návrhem, pokud neznevýhodní české zaměstnance.

Podobný názor přitom zastávají i firmy. „Zaručená mzda pro Ukrajince vyšší o jednu pětinu mi přijde jako nesmysl. Těžko budeme takové zvýhodňování vysvětlovat českým zaměstnancům. Ukrajince zaměstnáváme a odměňujeme úplně stejně, jako tuzemské spolupracovníky,“ vysvětluje Vlastimil Zelený, jednatel stavební firmy Vlastimil Zelený ‒ START sídlící na Vysočině. „Ukrajinské kolegy přitom zaměstnáváme rádi, oceňujeme na nich ochotu pracovat a snahu naučit se česky a začlenit se mezi místní lidi,“ dodává.

Zahraniční obsluha v obchodech a restauracích lidem nevadí

Průzkum současně ukázal, že Čechům obecně zaměstnávání cizinců nevadí. Podle 30 % pracují stejně jako Češi, jedenáct procent dotázaných se dokonce domnívá, že jsou pracovitější a snaživější. Jenom patnáct procent lidí míní, že zahraniční zaměstnanci odvádějí horší práci. (Pro úplnost, pětačtyřicet procent na otázku neumělo odpovědět.)

Stejně tak lidem nevadí, když je v obchodech nebo v restauracích obsluhují cizinci: 39 % to rozhodně nevadí, 48 % spíše nevadí, naopak zahraniční personál spíše vadí 10 % a rozhodně vadí jen třem procentům dotázaných. Jako perličku je možné uvést, že 70 % českých respondentů za cizince nepovažuje Slováky.

Zkušenosti s cizinci jako kolegy v práci má přes třetinu respondentů ‒ ve 21 % případů ve firmě pracuje jen několik zahraničních zaměstnanců, „je jich více, ale Češi převažují“ odpovědělo dalších jedenáct procent dotázaných, u pěti procent lidí ve firmě pracuje cizinců více než českých zaměstnanců.

Průzkumu se zúčastnilo 512 respondentů Českého národního panelu ve věku 15-59 let.

::

Předvýběr.CZ je česká personální společnost, která působí na trhu od roku 2008. Soustředí se na předvýběr vhodných kandidátů, kdy oslovuje uchazeče přes online pracovní portály, online databáze a rozsáhlou interní databázi kontaktů. O kvalitní vyhledávání a relevantnost kandidátů se stará 30 zaměstnanců pracujících v pražské centrále a v regionálních kancelářích na Vysočině, v Brně a v Ostravě. Předvýběr.CZ je partnerem klubu Technology Florbal Mladá Boleslav, fotbalového klubu FC Vysočina Jihlava a platformy ELIIT pomáhající profesionálním sportovcům se začleněním do běžného života po ukončení kariéry.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024