Výstava objektů Kurta Gebauera

Zadavatel: Městská knihovna v Praze | 5.5.2015 | Kultura, hudba, divadlo
Kurt Gebauer v MKP

Praha (Pressweb) - Až do konce června si mohou návštěvníci Městské knihovny v Praze krom knížek, prohlížet i zajímavé objekty sochaře Kurta Gebauera. Sochy jsou zakomponovány do prostoru provozních hal knihovny a jsou tak volně přístupné po celou otevírací dobu Ústřední knihovny.

Výstava sochaře, básníka a pedagoga Kurta Gebauera představuje průřez jeho sochařskou tvorbou od osmdesátých let do současnosti. Najdeme tu jeho slavné ironické obří trpaslíky, jimiž v osmdesátých letech komentoval a kritizoval stav společnosti, sochy plavkyň, šedivé betonové hlavy, laminátová červená srdce v různém stádiu rozpraskání povrchu. Sochy jsou citlivě a s vtipem zakomponovány do prostoru provozních hal knihovny. Plavkyně se vrhají z ochozů s naučnou literaturou, případně se, ladně zavěšené, vznášejí ve vzduchu pod galeriemi, betonové hlavy svým umístěním na regály s politikou a filozofií vytvářejí zajímavý významový kontrapunkt. Výstava je doplněná i fotografickými koncepty a filozofujícími textovými hříčkami. Známý sochař představuje svoji tvorbu ve všech jejích tradičních podobách a polohách. Jde tu o vtip, krásu, metafory bytí i společenskou satiru.

Během výstavy, 21. dubna, se v dětském oddělení uskutečnila přednáška, spojená s projekcí. Kurt Gebauer tu ve spolupráci se zaměstnanci knihovny prezentoval svoji tvorbu pomocí promítaných fotografií a podával k nim výklad, který doprovázel četbou svých básní a próz. Besedu moderoval Viktor Špaček, bývalý student Gebauerova Atelieru veškerého sochařství.

Kurt Gebauer se narodil 18. srpna 1941 v Hradci nad Moravicí. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a od roku 1969 pracuje jako sochař na volné noze. V roce 1992 byl jmenován profesorem Ateliéru veškerého sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde dodnes působí jako emeritní profesor.   

Výstava měla původně probíhat od 2. 3. do 30. 4., posléze byla prodloužena do konce června. Měla by být první z řady podobných akcí. O možnost vystavovat v provozních halách Městské knihovny v Praze projevili zájem např. umělci Martin Kocourek a Marek Rejent, bývalí studenti Gebauerova atelieru na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Následující výstavy by se měly uskutečnit na podzim roku 2015.

Krátká reportáž z výstavy bude zveřejněna 18. května na YouTube kanálu Městské knihovny v Praze.

 

Výstava objektů Kurta Gebauera

2. 3. – 30. 6. 2015 v otevírací době Ústřední knihovny

Městská knihovna v Praze

Ústřední knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1

Vstupné: volné

http://www.mlp.cz/cz/akce/e14679-vystava-objektu-kurta-gebauera/

Textový soubor:
PřílohaVelikost
Soubor tz_kurt_gebauer_2015.docx37.33 KB
Obrázky:
PřílohaVelikost
Image icon kurt_gebauer_v_mkp_1.jpg38.64 KB
Image icon kurt_gebauer_v_mkp_2.jpg61.65 KB
Témata: Kurt Gebauer, Výstava, Městská knihovna v Praze, Trpaslíci | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Městská knihovna v Praze

Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Kontaktní osoba: Lenka Hanzlíková
Tisková mluvčí
lenka.hanzlikova@mlp.cz
+420 733 160 007
Obrázek uživatele MKP
Městská knihovna v Praze je největší městskou knihovnou v České republice. Své služby poskytuje po celé Praze prostřednictvím více jak 40 poboček a 3 vozidel pojízdné knihovny. Kromě půjčování klasických tištěných knih, hudby, filmů, map, obrazů, not, deskových her a časopisů, zpřístupňuje také e-... vice ›
Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Česká republika
knihovna@mlp.cz
Tel: +420 222 113 555