I profil byl ve stavebnictví revoluční řešení

I profil a jiný hutní materiál
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 5.9.2022 | Služby

Praha (Pressweb) - Jakmile projektanti u staveb opustili tradiční řešení cihlových zdí a sloupů a přešli k ocelovým konstrukcím, okamžitě se zvětšil vnitřní prostor. Ocelové profily byly opravdu revoluční řešení. Cihlové zdi jako podpěra, případně sloupy zabíraly velký objem stavby. Ocelový nosník lidově zvaný traverza při stejné nosnosti zabral jen minimální prostor, takže na stejném půdorysu vznikly skladové haly, kam se vešlo podstatně více zboží, do dalších budov se vešlo více kanceláří či bytů. Původně se využíval jen I profil, posléze přibyly další.  

I profil se nabízí v různých rozměrech

Ocelové profily se odlišují podle průřezu a základní řada je podle velkých písmen I, U, T, a L. Další druhy se liší podle délky jednotlivých ramen průřezu a označují se například IPE, HE, HEA, UE, UPE. I profil je tradiční a stále hojně využívaný. Například v nabídce firmy Technimat Teplice, která má výdejní sklady v severních, západních a středních Čechách, je I profil téměř v dvacítce rozměrových druzích. Určující je délka a tloušťka jednotlivých ramének průřezu.  Výše zmíněné ocelové profily se označují jako otevřené, případně jako úhelníky (L profil). Uzavřené profily jsou jakly či jekly.

Ocelové profily se využívají i při výstavbě rodinných domků

Ocelové profily se nevyužívají jen u velkých staveb, ale stále častěji k nim sahají i projektanti rodinných domků. Používá se nejen I profil, ale i další. Ocelové nosníky se mohou přesně nařezat na jiném místě pod střechou a přímo na stavbě se smontují. Opláštění pak může být z lehkých izolovaných materiálů, protože není potřeba budovat další nosné stěny z cihel či jiných pevných materiálů. Z profilové oceli se staví rychle, za každého počasí a jednoduše. Jednotlivé nařezané díly se spojují svařováním či šrouby, kdysi bylo obvyklé nýtování. Ocelové profily se vyrábějí válcováním na válcovacích stolicích za tepla či za studena.

 

Témata: I profil, ocelové profily, profilová ocel, hutní materiál | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300