Je čas vyzkoušet vaši studnu či vrt

Zadavatel: SUITU websites SE | 4.8.2014 | Zdraví

Praha (Pressweb) - I když je většina domácností napojená na veřejný vodovod, stále existuje velké procento domů s vlastní studnou nebo vrtem. V blízké budoucnosti se očekává nárůst ceny za vodu z veřejného vodovodu, který ovlivní i celkové měsíční vyúčtování a tak bude vybudování nových nebo zprovoznění stávajících zdrojů vody lákavou investicí. Nicméně odpovědnost za správu a ochranu soukromého zdroje vody padá přímo na bedra majitelů nemovitostí a domů. Doporučení zní, testovat vodu u soukromé studny nebo vrtu alespoň jednou ročně, obvykle v jarním období.

Jak lze vodu ze studny či vrtu otestovat?
Všechny studny a vrty jsou náchylné ke kontaminaci z okolí, která přesahuje hranice pozemků a vlastníci je již nemají pod kontrolou. U soukromých studní se provádí tzv. orientační rozbor vody, který zahrnuje přibližně 20 hlavních ukazatelů a jeho obvyklá cena se pohybuje do 1500,- Kč. Mezi tyto hlavní ukazatele patří ukazatele mikrobiologického znečistění (hledají se bakterie, které žijí ve střevním traktu člověka a v organismech teplokrevných živočichů jako E-coli, koliformní bakterie, enterokoky) a dále jsou to ukazatele fyzikální, chemické a senzorické.
 
Kdo by měl otestovat studnu nebo vrt? 
Doporučujeme poradit se s místní akreditovanou laboratoří, která má možnost poskytnout širokou škálu testů a rozborů vody. Tyto laboratoře Vám kromě otestování vody mohou poskytnout nezávislou konzultaci ohledně překročení některých ukazatelů a seriózní návrh následného řešení.
 
Jaké řešení odborníci doporučují?

. V případě domácích zařízení pro úpravu vody volte maximálně bezúdržbová zařízení bez negativního vlivu na zdraví lidí a bez negativních dopadů na životní prostředí. (Filtry Carbon s aktivním uhlím)
. Vyhýbejte se zařízením pro úpravu vody, které přidávají chemické látky do vody, kterou denně pijete, koupete se v ní a používáte pro oplachování a přípravu pokrmů.
. Nezalekněte se faktu, že voda z vaší studny nebo vašeho vrtu není vhodná k pití. Také surová voda, která slouží pro přípravu vody balené nebo kterou vodárny používají pro veřejné zásobování (především z povrchových zdrojů), se musí dodatečně upravovat.
 
www.wevoda.cz - ENVIRO - filtry Carbon s aktivním uhlím, změkčovače NaturSoft bez soli, UV desinfekce
MĚJTE DOMA KVALITNÍ VODU A PŘIPIJTE SI VODOU Z KOHOUTKU SE SLOVY "NA ZDRAVÍ"?

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SUITU websites SE

Vinohradská 2165/48
120 00 Praha 2
Kontaktní osoba: Zákaznická podpora
Zákaznická podpora
podpora@suitu.cz
+420 273 134 757
Obrázek uživatele Suitu-News
Specialista na tvorbu webových stránek. 
SUITU websites SE
Vinohradská 2165/48
120 00 Praha 2
Česká republika
obchod@suitu.cz
Tel: +420 273 134 757