Energetický průkaz ochrání spotřebitele

Zadavatel: AT online media s.r.o. | 21.2.2013 | Reality, bydlení

Praha (Pressweb) - Transparentnost na trhu s nemovitostmi zajišťuje energetický průkaz budovy, pomocí něj je totiž možné odhadnout, zda bude určitý objekt v budoucnu znamenat nízké nebo vysoké provozní náklady. V praxi to například znamená, že budete-li chtít koupit dům, poslouží vám energetický průkaz jako informace, jak moc bude tato nemovitost šetrná k vaší peněžence nebo bankovnímu účtu. Energetické průkazy se zpracovávají pro rodinné domy, ale i pro budovy v komerčním sektoru služeb a výroby. Vystavený průkaz má platnost deset let od data vyhotovení, nesmí však nastat situace, kdy by během této doby byla stavba prodána či výrazně rekonstruována.

K čemu slouží energetické štítky

Podobně jako u elektrospotřebičů (ledniček, chladniček nebo automatických praček) zavedlo Česko energetický štítek také u nových budov, případně jejich přestaveb. Používání energetických štítků je u nás přesně vymezeno zákonnou normou, ČSN 73 05 40-2 z roku 2002, a následné úpravy této normy spadají do let 2005, 2007 a 2011. Laická veřejnost oba termíny, energetický štítek a průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), často mylně zaměňuje. Je proto důležité vědět, že energetické štítky posuzují náročnost objektu pouze z hlediska jeho obálky.

Náklady potřebné na provoz stavby

Pokud chce kupující provést srovnání budov a zajímají ho nároky na energie (a tedy i náklady) potřebné na jejich provoz, umožní mu to právě průkaz energetické náročnosti budovy. PENB se tak stává jedním z významných nástrojů, díky kterému mohou současní vlastníci nebo uživatelé určitého objektu lépe stanovit výši kupní ceny či nájmu.

Od roku 2009 je průkaz energetické náročnosti nutné zpracovat při výstavbě nové budovy nebo při větších změnách u budov dokončených. Počínaje letošním rokem je PENB povinný také při prodeji či pronájmu nemovitostí (musí tedy být součástí kupní smlouvy). Zákon prozatím dovoluje nahradit energetický průkaz vyúčtováním elektřiny, plynu či jiné tepelné energie, a to za uplynulé tři roky.

Témata: energetické štítky, energetický průkaz | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

AT online media s.r.o.

Zlatnická 9
110 00 Praha 1
Kontaktní osoba: Tuček Antonín
tucek@atome.cz
Obrázek uživatele atomecz
Naše firma přináší dlouholeté zkušenosti ze zahraničí v oblasti online marketingu. Náš tým profesionálů je schopen vyhovět všem klientům a poskytnout reklamy na internetu šité na míru. Webové prezentace, design, internetová reklama a celý “online svět” je pro nás jak prací, tak koníčkem. Používáme... vice ›
AT online media s.r.o.
Zlatnická 9
110 00 Praha 1
Česká republika
info@atome.cz
Tel: +420 212 240 731, 603 479 012