I čipy se dají padělat. Znáte všechna rizika, která vám hrozí?

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 3.6.2019 | Reality, bydlení

Praha (Pressweb) - 3. 6. 2019: Odemykání dveří pomocí čipu se v posledních letech stává stále častěji standardem v bytových domech i firemních objektech. Rostoucí popularita moderních technologií vede i k nárůstu rizik z používání neoriginálních duplikátů. Někdy přitom může jít i o trestný čin.

V případě klasických klíčů i modernějších čipů obecně hrozí stejné riziko: snaha jejich držitelů vytvářet si další kopie pro neoprávněné uživatele. Podle statistiky firmy Kaltmeyer se ročně doobjednává na základě nahlášené ztráty zhruba 12 % klíčů ‒ zatímco ze stejného důvodu se mění jen jedno procento elektronických čipů. „Motiv je jasný. Nejde o jinou zapomnětlivost bydlících, ale skutečnost, že u čipových systémů nemá fingovaná ztráta význam, ztracený čip se v systému zruší,“ vysvětluje Tomáš Kaltmeyer, majitel stejnojmenné firmy zabývající se zabezpečovacími systémy.

Potíž je, že správci domů, zejména u větších SVJ, se snaží „ušetřit“ nákupem levnějších neoriginálních čipů. Kromě mnoha rizik týkajících se funkčnosti takového systému zapomínají na to největší ‒ používání padělaných produktů znamená právní odpovědnost. „V případě nájemníka s jedním čipem od vchodových dveří půjde spíš o přestupek, správce celého systému, který distribuuje desítky čipů a který by měl být schopný ověřit si jejich původ, ale hrozí postih pro trestný čin,“ varuje Tomáš Kaltmeyer.

Kromě samotného faktu, že jde o trestný čin, není k nákupu „levnějších“ padělků důvod ‒ originální kryptovaný vysokofrekvenční čip stojí do dvou set korun.

Navíc neoriginální technologie v sobě skrývá kromě právního postihu i hrozbu dalších nákladů souvisejících s funkčností a bezpečností. Kaltmeyer má k dispozici kontrolní čtečku (NXP Originality Checker CMI1) propojenou s celosvětovou online databází firmy NXP, která obsahuje originální identifikační čísla a umí tak ověřit původ mikročipu.

Mikročip v transpondéru (přívěšku na klíče, kartě) je nosičem alfanumerického kódu, který dekóduje čtecí zařízení. Neoriginální mikročipy mají prokazatelně horší čtecí schopnosti, požadovanou informaci (v našem případě například souhlas s odemknutím dveří) tak mohou dodat s výrazným zpožděním, nebo ji mohou poskytnout chybně.

Nelegální klony představují i bezpečnostní hrozbu: modifikované identifikátory nemusí být schopné přiřadit správného uživatele ke správnému čipu, navíc hrozí zneužití uložených osobních dat.

::

Kaltmeyer je česká rodinná firma, která vznikla už v roce 1988. Provozuje zámečnictví a zabývá se projektováním a dodávkou mechanických a elektronických systémů kontroly vstupu ‒ nabízí klíčové systémy, čipové systémy, samozamykací zámky, vstupní portály, domovní telefony. Elektronické systémy dnes přinášejí více než polovinu tržeb. Kaltmeyer vybavil klíči například IKEM, Řízení letového provozu, Magistrát hlavního města Prahy, Hotel Hilton či společnost Zentiva. Firma je držitelem certifikátu ISO 9001 a držitelem patentu a několika užitných vzorů. Společnost sponzoruje cyklistický oddíl Kovo Praha, jehož člen Daniel Babor získal v srpnu roku 2017 na dráze, po titulu mistra Evropy, i duhový dres mistra světa.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024