Japonský topol a jeho využití

Zadavatel: Magieprirody.cz | 31.8.2014 | Průmysl, energetika

Ostrava (Pressweb) - Výhodou pěstování biomasy za tímto účelem je také další využití zemědělské půdy a předcházení tzv. nadprodukce některých zemědělských plodin. Pro zemědělce se pěstováním biomasy otevírají nové možnosti a aktivity, které vedou ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti.

Japonský topol byl vyšlechtěn na vysoký výnos dřevní hmoty, vysazovaný v hustém sponu při velmi dobrém růstu. Vysazované řízky japonského topolu mají nejvyšší schopnost uchytit se a schopnost zakořenit.


Má výraznou odolnost a regenerační schopnost. Nejvyšší výnos dosahuje v rozmezí nadmořské výšky mezi 300 - 600 metrů. Roste i výše avšak výnos "sběru" dřevní hmoty bude nižší.

Vyžaduje jen 500 mm celoročních dešťových srážek a taktéž je vhodný do zátopových oblastí protože snáší dlouhodobé zatopení a to až 6 týdnů.
Pruty japonského topolu narostou během roku na 2-3 metry a průměrný nárůst se i v dalších letech pohybuje od 1,3 metru po 2,1 metru podle tabulkových údajů, ale samotný pěstitelé uvádějí i vyšší nárůst. Vše závisí na podmínkách ve kterých se topol nachází.

Jak začít pěstovat japonský topol

Jak jsem již psal je to velmi odolná a nenáročná rostlina. Vysazuje se ať už na předem připravené orné půdě nebo na travnatém porostu - louce, pastvě. Podrobné informace o výsadbě, údržbě, způsobů využití japonského topolu a další cenné poznatky můžete čerpat z publikace Japonský topol.  V této publikaci najdete opravdu vše, co byste o této "polní plodině" měli vědět a hlavně zkušenosti jejich dlouholetých pěstitelů.

Témata: palivové dřevo | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Obrázek uživatele Magieprirody.cz
Česká republika
marcol@email.cz
Tel: +420 728 463 712