Dámská móda – jak se měnily účesy od počátku do 50. let minulého století

Zadavatel: Topranker.cz s.r.o. | 31.5.2018 | Obchod, e-commerce

Trendy v dámské módě a její ideály prošly v průběhu 20. století mnohými razantními změnami. Ne jinak tomu bylo i u dámských sestřihů. Mnohé z nich byly inspirovány těmi, jaké nosily módní ikony z řad celebrit té doby.

 

Dámská móda – účesy let 1900 – 1920

První dvě dekády minulého století představovaly jakýsi přelom mezi starou secesní elegancí a svobodnější modernou, která symbolizovala příchod nové vlny v letech následujících. Dívky si zaplétaly vlasy do složitých drdolů. Velmi častými přídavky byly zdobné čelenky a květiny.

Léta 1920 – 1930

Ve 20. letech se začalo hodně zkracovat. Hitem byly krátké uhlazené vlasy s ofinou (ta se vyskytovala téměř u všech druhů účesu), např. mikádo, případně naondulované vlasy, jež měly za úkol vytvářet dojem objemnosti. Důležitým spojovacím prvkem všech těchto typů jsou uši schované pod vlasy. Veškeré velkolepé ozdoby v tomto období naprosto vymizely, čelenky se objevují pouze tenké a jednoduché, doplněné jen barevnými peříčky. Ve velké oblibě byly také klobouky.

Léta třicátá (1930 – 1940)

Ke slovu se stále více dostává barvení vlasů. Předchozí, z valné většiny přirozené, odstíny hnědé a černé začíná nahrazovat blond. To je asi jeden z mála výraznějších rozdílů oproti letům dvacátým, tehdejším trendům se žádných mimořádných změn nedostalo. Snad jen způsob vlnění vlasů se mírně změnil a uši se začaly nosit odkryté.

Účesy v letech 1940 – 1950

Co se týče 40. let, ty znamenaly opět návrat k delším vlasům. Tedy ne zas až moc dlouhým. Ideálně sahaly jejich konečky na ramena. Velmi oblíbené byly v tomto období mohutné vlny, které se vytvořily pomocí kulmy. Naopak na čele byly vlasy spíše spláclé, sepnuté nejlépe sponkou nebo pinetkou. Směrem k ramenům pak mohutněly a rozšiřovaly se.

Padesátá léta a dámské účesy (1950 – 1960)

Účesy 50. let byly výrazně ovlivněny jednou ikonou, kolem níž se prakticky točil celý svět módy. Byla jí americká herečka Marilyn Monroe. Vlasy se nosily sčesané na jednu stranu, výrazné vlny z let čtyřicátých i nadále přetrvávaly. Oblíbenou barvou byla opět blond (zapříčiněno slávou právě Marilyn Monroe). Doplňkem desetiletí byla, alespoň podle dobových plakátů ze Spojených států, byla čelenka s mašlí. To ovšem neplatí o tehdejším Československu, kdy k nám trendy západního světa prakticky nepronikaly.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Topranker.cz s.r.o.
Pod pekárnami 245/10
190 00 Praha 9
Česká republika
info@topranker.cz
Tel: +420 775 060 843