11 tipů, jak napsat životopis, který zaujme

11 tipů, jak napsat životopis, který zaujme
Zadavatel: Seokonzult.cz | 31.12.2018 | Kariéra, vzdělávání
životopis

Hledáte si místo, rozesíláte životopisy, ale stále žádná odezva? Možná vám pomůže pár těchto doporučení, jak napsat poutavý, přesto správně formulovaný životopis.

1. Osobní údaje: omezte se jen na to nejnutnější.

Stačí, když uvedete své jméno a příjmení, titul, e-mailové a telefonické spojení. Poštovní adresa povinná není a stejné je to i u data vašeho narození.

Čeho se vyvarujte: E-mailová adresa typu beruska007@mail .cz působí neprofesionálně a může budoucího potenciálního zaměstnavatele odradit. Lépe bude působit například e-mail v podobě jmeno.prijmeni@mail.cz.

2. Fotku ano, nebo ne?

Váš vzhled nijak nesouvisí s tím, jak kvalitně dokážete práci odvést. Pokud váš životopis obsahuje i fotku může to hrát ve váš neprospěch. Personalista stráví nad vaším životopisem většinou jen pár vteřin, jako první mu utkví pohled na vaší fotce a může ji, často i nevědomky a podvědomě, zhodnotit – můžete se mu zdát příliš starý, příliš mladý a nezkušený, příliš hloupý nebo prostě nesympatický… Tyto soudy nemají s vašimi kvalitami samozřejmě nic společného, tak nechte personalistu, aby se spíše soustředil na vaši profesní historii a úspěchy a ne na váš vzhled.

Pokud se přece jen rozhodnete fotku přidat, snažte se, aby byla reprezentativní, vaše selfie ani momentky z víkendové oslavy nikoho nezajímají.

3. Vzdělání: uvádějte jen nejvyšší dosažené vzdělání

Informace o vzdělání jsou důležitou součástí každého životopisu. Vždy napište pouze vaše nejvyšší dokončené vzdělání. Pokud se jedná o vysokou školu, nezapomeňte zmínit danou fakultu i obor.

Můžete také napsat i téma své závěrečné práce. Pokud jste během studia vyjeli někam do zahraničí a studovali na tamní univerzitě, určitě nezapomeňte i na tuto informaci. Totéž platí i pro střední školu.

Neuvádějte zbytečné informace: základní školu neuvádějte – pokud jste absolvovali střední školu, tak se logicky předpokládá, že základní školu máte a taková informace by byla nadbytečná.

4. Předchozí zaměstnání, brigády, praxe, stáže

U každé pracovní zkušenosti v několika bodech uveďte, co jste přesně měli v popisu práce a jakých úspěchů jste dosáhli. Dané informace seřaďte pod sebe od nejnovější po nejstarší.

Většina zaměstnavatelů dá přednost uchazečům, kteří pracovali už i při studiu, nejlépe v daném oboru. Pokud jste při studiu měli různé brigády a stáže, může to být pro zaměstnavatele atraktivní informace. Nezapomeňte také zmínit vaše zkušenosti z dobrovolnické práce.

Pozor na nerelevantní informace: Nemusíte uvádět všechny pracovní zkušenosti, pokud se hlásíte na pozici zdravotní sestřičky nemusíte zmiňovat, že jste během středoškolských studií o prázdninách pracovali v McDonalds.

Uvádějte kontaktní osoby: Absolvovali jste úspěšně praxi a zaměstnavatel s vámi byl nadprůměrně spokojený? Uveďte na něj kontakt a on vás může novému zaměstnavateli doporučit.

5. Vaše znalosti – buďte přesní

Zde už se blížíme k závěrečné části životopisu. Uveďte vaše jazykové a počítačové znalosti a také zda jste vlastníkem řidičského oprávnění (a jakého přesně typu).

Pozor na jazyky: U jazykových znalostí neuvádějte slovy dobrý a ni pokročilý a podobně, ale blíže popište vaši úroveň znalosti – např. komunikace na úrovni rodilého mluvčího, slovem i písmem na úrovni B2 podle evropského referenčního rámce…  

6. Koníčky – vystupte z davu a buďte originální.

V životopise můžete uvést i své koníčky. Neuvádějte obecné a nicneříkající pojmy jako: sport, cestování, četba, kultura… Odlište se od ostatních zájemců a blíže popište vaše zájmy, popřípadě jaké úspěchy jste v nich dosáhli: 3. místo na MS v atletice (2002), cestování (2002 – Kuba, 2003 – Brazílie, 2005 – Kongo, 2006 – Etiopie, 2010 - Venezuela), 1. místo v soutěži Fotograf roku (2012)…

7. Rozsah: životopis by neměl být příliš dlouhý

Váš životopis by neměl být delší než dvě A4, ale ani se stručností to příliš nepřehánějte. Nikomu se nechce číst 5 stran, ale naproti tomu ani pár vět o vás nepodá dostatečné informace. Uveďte tedy vždy jen to relevantní.

8. Životopis je vaše vizitka: pozor na pravopis!

Pravopisná chyba, stylistická nepřesnost nebo různé hovorové a vulgární výrazy nejsou v životopise přípustné a potenciálního zaměstnavatele do dozajista odradí.

Rada pro vás: Poté, co si vytvoříte životopis, dejte ho někomu přečíst a zkontrolovat. Můžete si zaplatit profesionálního korektora, který vám text vyčistí od chyb, anebo ho ukažte aspoň svým známým.

9. Originalita – váš životopis musí zaujmout na první pohled

Personalista věnuje vašemu životopisu nejprve několik vteřin, za tuto dobu dojde k názoru, jestli váš životopis stojí za bližší prostudování. Můžete věnovat váš čas neobvyklé grafické úpravě vašeho životopisu, pokud jde vidět, že jste si s vytvořením životopisu dali námahu, může vám to získat body navíc. Pokud vám práce s počítačem nejde a vytvoření kvalitního životopisu je pro vás nesplnitelným úkolem, tak si najměte profesionála, který vám vytvoří dokonalé CV. 

Všeho moc škodí: Nepoužívejte příliš mnoho fontů, efektů, barev. Důležité je zachovat vkusnost. 3D písmo, výrazné stínování ani nečitelný font nepůsobí dobrým dojmem.

10. Nelžete – uvádějte jen pravdivé informace a nic nepřikrášlujte

Mnoho lidí má tendence si svůj životopis vylepšit a pozměnit některé informace, anebo některé zamlčet. Pokud je tato lež odhalena může to na vás vrhat špatný stín.

11. Nepoužívejte otřepané fráze – vyvarujte se nulové výpovědní hodnoty

Když popisujete, co jste měli v náplni práce v předchozím zaměstnání, tak nepoužívejte otřepané fráze typu: „měla jsem zodpovědnost za…“, „mou hlavní povinností bylo….“. Napište konkrétně, co jste skutečně dělali a to hlavní – jakých úspěchů jste přitom dosáhli. Získali firmě nového důležitého klienta, výrazně jste snížili nutné náklady, anebo jste urychlili výrobní proces – zmiňte to! Chcete udělat ještě větší dojem? Dejte najevo, že firmu znáte - pokud má firma marketingové zaměření, tak uvěďte, že Vás marketing zajímá a hledáte firmu, kde se budete moci realizovat.

Autor: Wepromo s.r.o.

Obrázky:
PřílohaVelikost
Image icon zivotopis2.jpg123.56 KB
Témata: wepromo, životopis | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Tomáš Stýskala
Bruzovská 1840
738 01 Frýdek-Místek
Česká republika
info@seokonzult.cz