Za cenu televize získáte čerstvý vzduch a snížíte riziko koronaviru na minimum

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 3.11.2020 | Zdraví

Praha (Pressweb) - 3. 11. 2020: V boji s koronavirem platí rčení, že čistý vzduch je půl zdraví. V létě to bylo jednoduché, stačilo otevřít okno, ale co dělat s přicházejícími chladnými dny? Řešením je řízené větrání pomocí větrací jednotky, přičemž náklady na její pořízení nevyjdou na víc než běžný televizor.

Proč je větrání tak důležité? Koronavirus se přenáší dotykem a kapénkami. Proti tomu nás obstojně chrání sociální odstup a roušky. Odborníci ale stále častěji mluví o tom, že velký vliv na přenos má šíření viru aerosolem ‒ ten vytváří každý z nás dýcháním nebo mluvením, ve vzduchu přitom zůstává i několik hodin.

„V každodenním životě bychom se měli víc soustředit na větrání a méně na neustálé dezinfikování rukou a ploch,“ radí virolog Christian Drosten z Institutu Roberta Kocha v Berlíně.

Větrat v zimě okny je ale nepohodlné a také doslova vyhazováním tepla z domu. Navíc větrání okny nezajistí tak kvalitní výměnu vzduchu jako soustavné řízené větrání.

Větrat se dá i jinak než oknem

Moderní domy bývají už běžně vybavené vhodnou technologií pro větrání, ale ani ve starší zástavbě nemusíte být odkázaní jenom na otevřená okna.

„Existují chytrá řešení pro stávající budovy, která se jednoduše instalují do obvodové stěny a nepotřebují žádné další potrubí,“ říká David Šafránek, vedoucí technického oddělení firmy STIEBEL ELTRON, která se specializuje na vytápění, chlazení a větrání pomocí obnovitelných zdrojů energie.

Takové řešení představuje decentrální větrací jednotka VLR 70 L Trend EU. Jednotka zajišťuje rekuperaci tepla, kdy zachycuje velkou část hodnotné tepelné energie obsažené v odpadním vzduchu a vrací ji zpět do čerstvého přiváděného vzduchu. Dovolit si ji může téměř každá domácnost, její cena je okolo deseti tisíc korun.

Rekonstruujete nebo stavíte? Řešte větrání hned

Při rekonstrukcích nebo výstavbě nových budov se používají větrací systémy, které zajišťují výměnu vzduchu v celé budově nebo bytové jednotce. Speciálně pro prostorné byty a rodinné domy nebo menší komerční prostory bylo vyvinuto centrální větrací zařízení VRC-W 400. Jediná jednotka zásobuje čerstvým vzduchem prostory až do 350 čtverečních metrů.

Tady už jde o vyšší investici, nikoli ale nedostupnou ‒ zhruba okolo sto tisíc korun za kompletní systém. Brzy se ale vyplatí, protože tento systém dokáže získávat zpět z odpadního vzduchu až 93 % tepelné energie.

Ventilační jednotky prospívají zdraví

Simulace ukazují, že šíření aerosolových částic a tedy i viru ovlivňuje vlhkost vzduchu. V sušším vzduchu (pod 30 % vlhkosti) se částice přenášejí více než ve vzduchu s vlhkostí šedesát procent a vyšší. Zařízení pro řízené větrání udržují optimální vlhkost okolo 40-50 %.

Ventilační jednotky se liší od klimatizací právě tím, že zajišťují výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý venkovní (zatímco klimatizace vzduch jenom ochlazují), což znamená, že „ředí“ aerosol v místnosti ‒ a snižují tak obecně riziko virové nákazy, nikoli jen proti koronaviru.

Řízené větrání chrání i před jinými zdravotními problémy ‒ zbavuje domácnosti plísní, což uvítají alergici a astmatici, a pomocí speciálních filtrů snižují na minimum i koncentraci pylů, které v sezóně mohou alergiky trápit.

::

V Česku byla společnost STIEBEL ELTRON založena v roce 1991. STIEBEL ELTRON vyvíjí a vyrábí od roku 1924 produkty na nejvyšší technické úrovni. Patří celosvětově k technologickým lídrům v oblasti ohřevu vody, vytápění a obnovitelných zdrojů energie. Koncern je rodinnou firmou, má šest mezinárodních center výroby, 24 prodejních společností a zastoupení ve více než 120 zemích. Zhruba 40 % obratu pochází ze zahraničí. Na celém světě firma zaměstnává více než 3700 lidí.

Obrázky:
PřílohaVelikost
Image icon vcr_400.jpg24.24 KB
Image icon vlr_70.jpg27.54 KB
Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024