Kontrola firemního vozu před jízdou. Dbejte na BOZP

Zadavatel: Seokonzult.cz | 30.8.2022 | Služby
Kontrola firemního vozu

Pokud svým zaměstnancům poskytujete jako benefit firemní vůz, je nutné dodržovat některé předpisy BOZP a pravidelně vůz kontrolovat. Zejména, pokud ho používá více zaměstnanců. Není od věci poskytnout jim jednou za rok či za dva roky také školení BOZP a minimalizovat tak riziko nehody, za kterou byste případně nesli zodpovědnost. Pomoct může firma Extéria, o které se dočtete v referencích a recenzích nejen na internetu.

Naprostým základem je bezchybný technický stav vozidla a nálepka o potvrzení technické prohlídce. Hlídat termíny technických kontrol by měl mít na starosti zaměstnavatel, ale není na škodu, když ho před nasednutím do vozidla zkontroluje i zaměstnanec. Samozřejmostí je také to, aby vozidlo obsluhovaly pouze osoby vlastnící řidičské oprávnění příslušné kategorie.

Co bylo být povinností zaměstnance?

Před jízdou vizuálně zhodnoťte tlak kol, dezén pneumatik a mechanické poškození disků. Při jakékoliv pochybnosti by se měl řidič neprodleně obrátit na zaměstnavatele, tedy majitele vozu. Informovat by ho měl také o jakémkoliv viditelném mechanickém poškození, jinak se vystavuje riziku, že mu bude následně kladeno za vinu.

Vozidlo musí mít doplněné provozní kapaliny a funkční světla, což je rovněž důležité zkontrolovat ještě před jízdou. Dále je třeba zkontrolovat povinnou výbavu, případně i tu doporučenou, pokud ji potřebujete k výkonu povolání.

Proškolením přebírá zaměstnanec většinu zodpovědnosti

Ani sebelepší technický stav vozidla ale není zárukou bezproblémovosti, pokud zaměstnanci a uživatelé vozu nejsou dostatečně informovaní o tom, jak ho používat. Stanovte si ve firmě jasná pravidla – například pravidelnou měsíční kontrolu tlaku pneumatik přístrojem, kontrolu utažení šroubů na pneumatikách a pravidelné čištění vozu. Řidiči musí být informovaní také o tom, jak se chovat v případě nehody. Většinou je nutné v takovém případě kontaktovat (samozřejmě až po policii či záchranné službě) majitele vozu a leasingovou společnost. Po důkladném proškolení by měl uživatel vozu podepsat protokol o seznámení s bezpečnostními pravidly.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Seokonzult.cz

Bruzovská 1840
738 01 Frýdek-Místek
SEO Specialista Tomáš Stýskala již od roku 2009 poskytuje služby optimalizace webových stránek, linkbuildingu a PR.
Tomáš Stýskala
Bruzovská 1840
738 01 Frýdek-Místek
Česká republika
info@seokonzult.cz