Sítě do betonu kari se používají pro výrobu základových desek a stěn

Sítě do betonu kari
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 30.8.2021 | Průmysl, energetika

Praha (Pressweb) - Jen málokdy se používá při výstavbě čistý beton, většinou se doplňuje ocelovými dráty, tzv. betonovou výztuží, takže vzniká železobeton. Ten má jiné vlastnosti než prostý betonový materiál. Železobeton má vysokou odolnost nejen v tlaku, ale i vůči tažným silám. Aby vznikl železobeton s odpovídajícími vlastnostmi, je nutné zvolit správný poměr betonu a železa. Při vytváření železobetonových desek a stěn se uplatňují sítě do betonu kari. Jde o železné dráty různých průměrů svařené do sítí s určitou roztečí. Říká se jim také armatura. Právě průměr drátu a rozteč hrají důležitou roli ve výsledné pevnosti betonu.

U kari sítě nevadí, když má mírnou korozi

Betonová výztuž, stejně jako kari sítě, je charakteristická svými výstupky na povrchu, tzv. žebírkováním. To umožňuje pevnější spojení betonu a ocele, protože se tím zvětšuje plocha styku. Na škodu není ani mírná eroze, která mikroskopickou plochu také zvětšuje. Při betonování podlah se kari sítě dávají vždy do spodní poloviny desky. Ocelové sítě, tzv. armování se však nesmí dávat přímo na podklad, ale vždy nad určitou vrstvu betonu. Pokud se betonuje velká plocha, pod betonovou výztuž se dávají podložky, aby nebyla přímo na zemi nebo na štěrku. Armování se také nesmí dotýkat bednění, mezi bedněním a kari sítí je nutná mezera minimálně 20 mm.

Roxory se svařují do armatur

Firma Technimat Praha, která prodává i betonovou výztuž, nabízí sítě do betonu kari o velikostech 3 x 2 m, 5 x 2,15 m, 6 x 2,4 m, 6 x 2,15 m a 6 x 2,3 m. Průměr drátu je 4 až 10 milimetrů s různou roztečí. Volba tloušťky drátu a velikosti rozteče záleží na požadavcích pevnosti výsledného železobetonu. Pokud stavebníci potřebují co nejpevnější železobeton, zvolí sítě s nejsilnějším drátem a co nejmenší roztečí. Kromě kari sítí se při betonování používají ocelové tyče se žebírkováním, tzv. roxory, které se svařují do armatur, a poté se prolévají betonem. Roxory se používají i v jiných oborech, například v zemědělství jako podpěra pro rostliny. 

Témata: sítě do betonu kari, kari sítě do betonu, sítě do betonu, hutní materiál | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300