Jak ochránit peníze při vysoké inflaci?

Zadavatel: Seokonzult.cz | 30.6.2022 | Finance, ekonomika
inflace

Doba je zlá a lidé se musí hodně uskromňovat, aby nepřišli o veškeré úspory. Je to kličkování mezi nákupy v akci a zvyšující se splátkou hypotéky a leasingu, oželení dovolené a snížení nákladů za návštěvu restaurace. Jak z toho ven?

Čísla a skutečnost

Inflace je kolečko vyšších mezd, vyšší spotřeby, četnějších nákupů. Kolo se točí a všichni jsou spokojení. To je ale jen při hodnotě, kterou ČNB považuje za zdravou. Na dvou nebo třech procentech se ale státy zpravidla nepohybují, realita bývá mnohonásobně jiná. Odpovídají tomu i kurzy měn. Kurzy online sice sledují i ty sebemenší proměny kurzu libry a dalších měn směrem nahoru i dolů a koruna si prozatím nevede špatně. To ale vypovídá pramálo o tom, že zatímco se utěšujete, že vám bankovní účet praská ve švech, peníze pomalu mizí. A nejde o zanedbatelné částky.

Stačí si představit modelovou situaci, kdy máte na účtu našetřených rovných sto tisíc korun. Na pohled bude částka pořád stejná a vy máte pocit, že se nic nemění a vaše peníze jsou v bezpečí, opak je ale pravdou. Po dvou letech vysoké inflace přijdete o více 17 tisíc korun. To je bezmála dvaceti procentní úbytek hodnoty. Je úplně jedno, kolik máte našetřeno, peníze mizí a vždy je to velká rána. Odkládání části výplaty je totiž značně nekomfortní. O to víc zabolí, když vám ekonomický ukazatel ukrajuje z vašich snah vytvořit si finanční polštář.

Peníze v bezpečí

Existují dva způsoby, jak peníze ochránit. Tím prvním a jednoznačně nejbezpečnějším je investice do nemovitostí. Ty se totiž budou zhodnocovat vždy a je jen málo situací, kdy tomu bude naopak. Můžete buď investovat do bytu a začít ho pronajímat nebo koupit dům a nechat jeho cenu přirozeně stoupat. Pokud se vám navíc podaří ulovit nemovitost v exekuci nebo dražbě za zlomek ceny, bude výdělek pochopitelně ještě vyšší.

Druhým způsobem je protiinflační státní dluhopis. Investice jsou totiž úročeny mírou inflace, aktuálně tedy někde mezi 10 a 12 procenty.

Témata: inflace, kurz měn | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Seokonzult.cz

Bruzovská 1840
738 01 Frýdek-Místek
SEO Specialista Tomáš Stýskala již od roku 2009 poskytuje služby optimalizace webových stránek, linkbuildingu a PR.
Tomáš Stýskala
Bruzovská 1840
738 01 Frýdek-Místek
Česká republika
info@seokonzult.cz