Ráda bych Vám poslala krabičku cigaret

Zadavatel: Městská knihovna v Praze | 30.6.2014 | Kultura, hudba, divadlo
Autor fotografie:
www.mlp.cz/velkavalka

Praha (Pressweb) - Letos si připomínáme 100 let od vypuknutí globálního válečného konfliktu, který trval od 28. července 1914 do 11. listopadu 1918. Záminkou k vypuknutí tzv. Velké války se stal sarajevský atentát ze dne 28. června 1914, při kterém zemřeli Rakousko-Uherský následník trůnu František Ferdinand d´Este a jeho manželka Žofie Chotková. Rakousko-Uhersko následně vyhlásilo válku Srbsku.

Kulaté výročí si připomíná mnoho institucí a Městská knihovna v Praze není výjimkou. „V Oddělení vzácných tisků MKP objevená kolekce tisků Československých legií, jejichž příslušníci se aktivně zúčastnili na straně Dohody bojů v Rusku, Itálii a Francii, byla zárodkem myšlenky na zřízení speciální stránky naší e-knihovny,“ říká projektový manažer e-knihovny MKP Vojtěch Vojtíšek.

Společně s redaktorkou Michaelou Losíkovou a vedoucí Oddělení vzácných tisků Janou Kozákovou vybrali dvacítku titulů, které budou veřejnosti zpřístupněné v podobě e-knih ke stažení. Jedná se například o příručky pro československé legionáře, které jim měly pomoci řešit praktické záležitosti (Japonská puška, vzor z r. 1905), pobavit a vzdělat (Kapesní kalendář československého vojska na Rusi) nebo informovat o dění ve vzdálené vlasti. Další skupinou jsou memoárové tituly z pera legionářů, zejména Rudolfa Medka (Ohnivý drak, Anabáze) a samozřejmě dnes asi nejznámějšího legionáře Jaroslava Haška (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války). „Nabídku titulů máme v plánu postupně doplňovat s ohledem na zpracování a jednání o autorských právech,“ doplňuje Vojtíšek. Postupně tak budou na stránce přibývat tituly od bratří Langerových, Oheň Henriho Barbusseho a další.

Kromě knih stránka nabízí seznam zajímavých odkazů k tématu (krátký film První světová válka ve třech minutách) a také dobové materiály, jako je ukázka praktického občanského využití tzv. Feldpostkarte, nebo psaní o rukování a marné snahy se mu vyhnout. Postupně se také budou objevovat odkazy na cyklus Polní pošta spřátelené rozhlasové stanice Vltava.

www.mlp.cz/velkavalka

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Městská knihovna v Praze

Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Kontaktní osoba: Lenka Hanzlíková
Tisková mluvčí
lenka.hanzlikova@mlp.cz
+420 733 160 007
Obrázek uživatele MKP
Městská knihovna v Praze je největší městskou knihovnou v České republice. Své služby poskytuje po celé Praze prostřednictvím více jak 40 poboček a 3 vozidel pojízdné knihovny. Kromě půjčování klasických tištěných knih, hudby, filmů, map, obrazů, not, deskových her a časopisů, zpřístupňuje také e-... vice ›
Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Česká republika
knihovna@mlp.cz
Tel: +420 222 113 555