Možná tomu nebudete věřit… ale i recept, jak založit účet, může být adrenalinový

Zadavatel: Topranker.cz s.r.o. | 29.4.2018 | Finance, ekonomika

Není to vůbec žádná legrace založit účet. Tedy jako podnikatelé. Myslel jsem si, že to bude sranda. I tentokrát mne ale realita zdravě nasrala. Skoro mám pocit, že mám v poslední době štěstí na samé nedůvtipné pitomce. No, posuďte sami…

Dnes dám na rady přátel

Beru za kliku v jedné známé české bance. Přátelé a známí si ji chválí, tak proč se nevydat zrovna sem? Dám na jejich rady. Určitě budou rádi, že jim hodlám svěřit své těžce vydřené peníze, lakuju si všechno na růžovo. Chvíli čekám ve frontě, než na mne přijde řada. Pak mi mladá úřednice, asi třicátnice, pokyne, abych přišel k jejímu stolečku. Sedám si a vysvětluju svůj záměr. Naslouchá a datluje do počítače. Po chvíli se ale zarazí.

Ukládám jednu jedinou korunu

„Jednu korunu? To vážně tam chcete vložit jenom jednu korunu?“ bankovní úřednice se diví i ušima. Chci zakládat svůj podnikatelský účet. Povinný vklad společnosti s ručením omezením je dnes minimálně jedna koruna. Je to prostě v pohodě, koruna stačí k tomu, abyste začali podnikat a posvětili to, světe div se, i poslanci našeho parlamentu. Prý proto, aby začátek podnikání byl pro lidi co nejjednodušší.

Legraci z úředníků si rozhodně nedělám

Proslulá banka v podobě své zástupkyně ale má zjevně jiný názor. Paní kroutí hlavou. Nechce tomu věřit. „Neděláte si ze mě legraci?“ ptá se. „No dovolte! Je to naprosto podle zákona,“ ohradím se. „Přečtěte si zákony,“ nabídnu jí už netrpělivě. Nehodlám všechno vysvětlovat dokolečka. Nechápu, v čem je problém. „Musím se jít zeptat kolegyně,“ řekne mi najednou a zmizí ve dveřích vzadu.

Šla ta ženská snad rovnou k ministrovi?

Čekám, co se bude dít. Čas plyne. Nudím se, a proto si vezmu nějaké letáky o půjčkách a hypotékách ze stojanu. Za chvíli už dospívám k názoru, že banka je vlastně charitativní organizace. Půjčí vám s tak nízkým úrokem, až to není hezké a naslibuje kde co. Asi po čtvrt hodině už mi dochází trpělivost. Vyžádala si ta ženská snad audienci u samotného ministra financí? Naštěstí se konečně vrací. Jenže není sama.

Arogantní dáma si na mne přivádí posilu

„Promiňte, nám se tohle ještě nestalo. Museli jsme si to ověřit. Ale máte pravdu, zákon to umožňuje. Klidně můžete na účet uložit i jenom jednu korunu,“ vysvětluje. Zajásám. Oddychl jsem si. Snad se věci konečně hnou dopředu. „Ale poplatky za založení a vedení účtu jsou mnohem vyšší. Tam vám jedna koruna rozhodně nestačí,“ zpraží mne o všem vzápětí. Vida, ulevilo se mi předčasně. Teď už vybouchnu. I tento článek tvrdí, že konto můžete mít i zadarmo. Jsem připravený i nějaké poplatky zaplatit, ale ne lidem s takhle arogantním přístupem.

Neztrácím ani minutu

„Dneska ale existují i banky, kde mne vedení účtu nebude stát ani korunu, víte to?“ vykřičím na ni svůj argument poučen nabídkami nových bankovních ústavů, které pronikají na náš trh. Ona se obratem ohradí, že na ni nemám, co řvát. „Jste neschopná a arogantní,“ odpovídám jí. Zvedám se ze židle a jdu pryč.

Jdu tam, kde mi nabídnou lepší podmínky

Mám kliku. O pár ulic dál narážím na dveře jiného bankovního ústavu. Mladík, který se mnou účet zakládá, jenom lehce povytáhne obočí, když se dozví, že počáteční vklad je jenom koruna. „Jasně, není problém. A vedení účtu je bez poplatků. Tedy pokud vám tam budou pravidelně chodit peníze,“ dodá s úsměvem. Konto opravdu může přinést i něco navíc, jak líčí tento text.

Aroganci si nenechte líbit

Inu není banka jako banka. Přemýšlím, proč mne v té první tak naštvali. Na co byste si měli dát pozor?

· Na arogantní úřednice. Nenechte si jejich chování líbit.

· Na ty, kterým nejde o klienta, ale jenom o prachy.

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Topranker.cz s.r.o.
Pod pekárnami 245/10
190 00 Praha 9
Česká republika
info@topranker.cz
Tel: +420 775 060 843