Hororový příběh jako memento aneb jak neriskovat krach firmy

Zadavatel: Topranker.cz s.r.o. | 29.4.2018 | Finance, ekonomika

„Jsou to tedy pěkné horory,“ řekl jsem si, když si čtu další pokračování příběhů neúspěšných podnikatelů, kteří zažili krach firmy. S mrazením v zádech jsem si uvědomil, že něco podobného by úplně klidně mohlo potkat i mně.

Chci změnit svět a jdu do toho naplno

„Šel jsem do toho naplno. Měl jsem spoustu energie a chuti změnit svět,“ vypráví jeden z podnikatelů. Vidím se v něm. Na začátku podnikání mám taky energie na rozdávání. V oboru jsem zkušený, mám co nabídnout. A ani ta halda nepříjemného papírování, které každé podnikání bohužel doprovází, mne přece neskolí. Jsem nějaký hrdina.

Okamžik, kdy se všechno zvrtlo

„Založil jsem si autodopravu. Na leasing jsem si vzal kamion. Ze začátku to bylo fajn. Byla poptávka. Zakázek se rojilo mnohem víc, než jsem zvládal udělat.“ Pokračuju ve čtení. Úspěšně rozjetá firma nabírá na obrátkách. Slušně vydělává. Tak tedy kde a co se zvrtlo? Odpověď dostávám vzápětí. „Někteří zákazníci platili s velkým zpožděním,“ dodává. Aha, tak odtud tedy vítr vane.

Jak se zřítit do pasti dluhů

„Měl jsem sice nějaké finanční rezervy, něco si půjčil, jenže peníze se rychle rozplynuly. A nemohl jsem čekat. Musím investovat dál, nafta, provoz auta něco stojí,“ vypráví příběh, jak se řítí do pasti. Černá díra už je nablízku. Stačí pár nezaplacených faktur a jste v háji. Dostáváte se do dluhů. Blahořečím tomu, že jsem si vybral takový obor, jako je zámečnictví.

Lidem nezbývá, než mi zaplatit hned

„Náklady na moje nářadí jsou mnohem nižší než na provoz kamionu pro autodopravu,“ šeptám si tiše s uspokojením. Navíc mám proti autodopravci jednu obrovskou výhodu. Když si někdo zapomene klíče a musí zavolat zámečníka, aby se vůbec dostal do bytu, zaplatí hned. Nemusím čekat několik týdnů nebo dokonce měsíců, až se mi někdo uráčí zaplatit za dávno odvedenou práci. „Jaká výhoda,“ říkám si úlevně…

Manželka mi dělá strážného anděla

Když se někdo začne vzpírat s tím, abych mu poslal fakturu, bráním se. Na tyhle hrátky už nepřistupuju. Ze začátku své podnikatelské kariéry jsem se nechal ukolébat a přistoupil na to. Výsledek? Vymáhal jsem z těch lidí peníze několik týdnů. „Uvědomuješ si, že tohle je cesta do pekel?“ zuřila manželka. Je praktická. I z mála umí získat hodně a hlídá všechno, celý rodinný rozpočet. Vůbec se netajím tím, že je můj strážný anděl.

Nikomu se moc nechce platit

Dal jsem jí za pravdu. Učil jsem se být nekompromisní, i když nejsem od přírody velký drsňák. Prostě za hotovou práci hned žádám odměnu. Žijeme totiž bohužel v Čechách. Pravda je taková, že se tu nikomu moc nechce platit za odvedenou práci… A hony na podvodníky bohužel mohou někdy smést i poctivce, jak uvádí zde tento článek.

Můj příběh má šťastný konec

Proto naprosto chápu toho podnikatele v autodopravě. Ovšem můj příběh měl na rozdíl od jeho šťastný konec. „Jak se ale mám bránit podobným praktikám?“ ptám se odborníků. Je přece nespravedlivé, abych já poctivec dojel na nepoctivce. „Udělejte to jednoduše. Je důležité, aby rodina byla oddělena od podnikání, soukromý majetek od firemního. Nezkoušejte to plést dohromady, na to můžete šeredně doplatit,“ vysvětlují mi ekonomové.

Vždycky poslechnu varování

 

Poslechnu. Kdykoli mám cukání strčit nějaké soukromé peníze do firmy, příběh neúspěšného autodopravce mne varuje. „Dostal jsem se do dluhů. Nedokázal jsem pak platit ani já. Lidi mi dlužili statisíce. Od jednoho věřitele přiletěl návrh na moji insolvenci. Okamžitě mi byla pozastavena činnost a řítil jsem se do propasti,“ líčí. Mezi úspěšným a neúspěšným podnikatelem je někdy hodně tenká hranice. Zdá se ale, že poslední dobou krachů firem ubývá, jak tvrdí i zde.

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Topranker.cz s.r.o.
Pod pekárnami 245/10
190 00 Praha 9
Česká republika
info@topranker.cz
Tel: +420 775 060 843