Češi rozhodněji oproti loňsku odmítají rozšíření veřejného zdravotního pojištění o další cizince

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 30.11.2015 | Politika, společnost

Praha (Pressweb) - Postoje občanů k myšlence rozšíření veřejného zdravotního pojištění o cizince ze třetích zemí mimo Evropské unie jsou vyhraněně odmítavější než loni. Mnohem více Čechů si zároveň uvědomuje, že by takový krok znamenal zhoršení zdravotní péče a její zdražení. Vyplývá to z čerstvého průzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného v polovině listopadu.

Proti rozšíření veřejného zdravotního pojištění pro cizince ze zemí mimo EU, kteří u nás nepracují ani zde nemají trvalý pobyt, se vyslovilo celkem 76,7 % respondentů, tedy zhruba stejný počet občanů jako loni. Posílily ale vyhraněnější názory: rozhodně pro otevření pojištění dalším cizincům je jen 1,4 % namísto loňských 3,1 % a rozhodně proti naopak 47,5 % namísto 44,1 %.

Výrazně víc lidí si uvědomuje možný dopad: že by to vedlo ke zhoršení zdravotní péče pro české občany se bojí 62,7 % (loni 50,2 %), že to povede ke zvýšení pojistného očekává 59,4 % (oproti 53,4 %) dotázaných.

„Nedá se přitom říct, že by to byly xenofobní reakce méně vzdělaných lidí, názory jsou v tomto ohledu konzistentní napříč vzdělanostními kategoriemi,“ říká Halina Trsková, obchodní a marketingová ředitelka Pojišťovny VZP, a. s., která je zadavatelem průzkumu.

Odmítání cizinců ze třetích zemí zjevně nesouvisí se současnou uprchlickou krizí. Potvrzuje to i počet lidí, kteří souhlasí se současným stavem, kdy do veřejného zdravotního pojištění patří cizinci, kteří v Česku pracují nebo mají trvalý pobyt. Souhlas s takovým řešením uvedlo 61 % účastníků průzkumu.

Oproti loňsku výrazně vzrostl počet lidí spokojených s úrovní našeho zdravotnictví na 62,1 % oproti loňským 54,1 %.

Průzkum realizovala agentura STEM/MARK internetovým dotazováním NET.BUS na vzorku 510 respondentů.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024