Den poezie 2014

aneb Řezaná poezie
Zadavatel: Městská knihovna v Praze | 30.10.2014 | Kultura, hudba, divadlo

Praha (Pressweb) - V pořadí již 16. ročník největšího festivalu poezie v ČR „Den poezie“ se letos uskuteční ve dnech od 8. do 24. listopadu. Zaráží vás jednotné číslo v názvu a více jak 14 dní v datu konání? Tak se festival rozrostl během let. Organizátoři jím chtějí připomenout památku narození Karla Hynka Máchy a také popularizovat poezii. Letošní ročník nese název Řezaná poezie, po vzoru oblíbeného řezaného piva Bohumila Hrabala a stříhaných koláží Jiřího Koláře, a poezií bude žít celkem 65 měst a obcí po celé České republice.

Společnost poezie, koordinátor festivalu, desítky kulturních organizací i jednotlivých aktérů letos pozvali mnohá známá česká i zahraniční jména, mezi kterými nechybí Jiří Dědeček, Mirek Kovářík, Kateřina Rudčenková, Jonáš Hájek, Tibor Babiczky (Maďarsko), Natalja Volkova, Martina Bittnerová, Angelo Repilado (Kuba), Tomáš Čada, Sylva Fischerová, Irina Silecká (Rusko), Kateřina Bolechová, Vít Janota, Franciszek Nastulczyk (Polsko), Krist Szöcz (Rumunsko), Renáta Berkyová (Slovensko) a další,“ přibližuje jeden z organizátorů festivalu Josef Straka ze Společnosti poezie, a také knihovník Domu čtení.

Městská knihovna v Praze patří mezi tradiční hostitele Dne poezie a program je připraven v Domě čtení (Ruská 192, Praha 10). „Můžete se těšit na autorský večer Víta Kremličky a Básníka Ticha, čtení české a zahraniční antifašistické poezie i představení nových autorů. A nezapomeneme ani na děti. Ty čeká vyprávění o poezii, čtení poezie i tvorba koláží,“ přibližuje program Josef Straka.

5. 11. 18:00 Dům čtení (Ruská 192, Praha 10)

 

Autorské čtení: Vít Kremlička a Básník Ticho

V předvečer mezinárodního básnického festivalu Den poezie vás zveme na autorský večer dvou významných českých básníků. Představí se Vít Kremlička, držitel Ceny Jiřího Ortena a autor knih Lodní deník, Manael, Autentický kulovátor nebo Tibetiana, a Básník Ticho, autor knih Růže pro Miladu, Obchodník s nocí, narcis a netopýr, Malá kniha Noci.

6. 11. 11:00

Tisková konference v e-zóně Ústřední knihovny (Mariánské nám. 1, Praha 1)

10. 11. 10:00 Dům čtení (Ruská 192, Praha 10)

 

Dětské odpoledne s poezií

Vyprávění o poezii, čtení poezie a tvorba koláží, inspirovaných tvorbou Jiřího Koláře. V pořadu Dům čtení dětem vystoupí Filip Jakš a Josef Straka.

12. 11. 18:00 Dům čtení (Ruská 192, Praha 10)

 

Nová jména v české literatuře

V rámci festivalu Den poezie pokračujeme v představování nových jmen v české literatuře. Petra Strá vydala v lednu tohoto roku v nakladatelství Host básnickou sbírku Volavka. V nakladatelství Petr Štengl publikovala v březnu svou básnicko-prozaickou knihu Co s tím Alžběta Stančáková. Třetím autorem tohoto večera je Jiří Feryna, který svůj debut právě připravuje. Setkání tří různých poetik, tří pronikavých pohledů na skutečnost.

19. 11. 18:00 Dům čtení (Ruská 192, Praha 10)

 

No pasarán! Poezie proti rasismu

Čtení české a zahraniční antifašistické poezie z 30. let 20. století i ze současnosti. Pořádá Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s Iniciativou Ne rasismu.

A co se chystá jinde?

8. 11. 19:00 Juditina věž (Mostecká 1, Praha 1)

 

Poezie v letu, vzpomínka na Antonína Sovu

V Juditině věži vystoupí básníci s ptačími jmény, aby uctili památku 150. výročí narození Antonína Sovy. S vlastními verši vystoupí Jarmila Hannah Čermáková, Olga Stehlíková, Simona Racková, Josef Straka, Jan Sojka, Norbert Holub, Josef Hrdlička a Viktor Špaček. Vstupným bude pytlíček zrní J

9. 11. 15:00 Strahovský klášter a Památník národního písemnictví (Strahovské nádvoří 1, Praha 1)

 

Dětské odpoledne ve Strahovském klášteře a Památníku národního písemnictví

Nejmladší básníci se podívají do míst knihovny, která jsou běžnému návštěvníku nepřístupná, setkají se se spisovateli z různých dob i s divadlem Marky Míkové a zkusí si psát husím brkem.

10. 11. 15:00 Frenštát pod Radhoštěm

 

Nonstop s Hrabalem

Bohumil Hrabal by se letos dožil 100 let. Ve Frenštátě pod Radhoštěm proběhne promítací maraton Hrabalových zfilmovaných děl i s úvodním komentářem.

11. 11. 18:00 Jičín

 

Za císaře pána...

V Jičíně zavzpomínají na 100. výročí od vypuknutí 1. světové války. Literárně-hudební pásmo bude složené z tvorby regionálních autorů sdružených ve spolku DIV, dobových materiálů a písní skupiny Ze šuplíku.

14. 11. 19:00 Art space (Řetězová 7, Praha 1)

 

Poezie potmě

Autorské čtení poezie nevidomých básníků sdružení pro podporu nejen nevidomých Okamžik. Celý večer se bude konat potmě.

14. 11. 18:00 Lepší časy (Krymská 56, Praha 10)

 

Večer věnovaný Bohumilu Hrabalovi

Bohumila Hrabala si připomeneme s jeho přítelem, historikem Radko Pytlíkem. Číst budou básníci Tomáš Míka a Michal Šanda. Na harmoniku k tomu zahraje Pepa Čečil.

20. 11. 11:30 Ústí nad Orlicí

 

nonPOEsensZIE

Wordshop pro malé i velké kulináře, kteří se chtějí seznámit s nonsensovou poezií a vyzkoušet, co všechno čeština vydrží.

Letošní ročník festivalu se koná za podpory MK ČR, hl. m. Prahy a Kristin Olson Literary Agency s.r.o.

 

Úplný program festivalu najdete na adrese www.denpoezie.cz a Facebooku www.facebook.com/denpoezie.

Textový soubor:
PřílohaVelikost
Soubor tz_den_poezie_2014.docx40.27 KB
Témata: poezie, knihy, knihovna, Městská knihovna v Praze, Dům čtení | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Městská knihovna v Praze

Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Kontaktní osoba: Lenka Hanzlíková
Tisková mluvčí
lenka.hanzlikova@mlp.cz
+420 733 160 007
Obrázek uživatele MKP
Městská knihovna v Praze je největší městskou knihovnou v České republice. Své služby poskytuje po celé Praze prostřednictvím více jak 40 poboček a 3 vozidel pojízdné knihovny. Kromě půjčování klasických tištěných knih, hudby, filmů, map, obrazů, not, deskových her a časopisů, zpřístupňuje také e-... vice ›
Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Česká republika
knihovna@mlp.cz
Tel: +420 222 113 555