Jak si mne jedna paní kvůli barevným pracovním oděvům spletla se sanitářem

Zadavatel: Topranker.cz s.r.o. | 29.4.2018 | Stavebnictví

Posledně jsme si s Lenkou povídali o tom, jak a proč se pracovní oděvy pro chirurgy začaly vyrábět i v příjemně zelené a modré barvě. Určitě ale se mnou souhlasíte, že by byla velká škoda se ve zdravotnictví zaměřit jenom na tyhle dvě barvy a ty ostatní nechat být. Když už barevná revoluce v doktorském povolání, tak přece se vším všudy, ne?

Růžová halena se mi líbí víc než unisex plášť

Prostě a jednoduše, jak lékaři, tak sestry i pacienti samotní vítají, když se do zdravotnických zařízení trochu těch barviček vrátilo. I na mně to působí moderně a svěže. Určitě vás mnohem lépe naladí, když se s vámi bude o vašich zdravotních problémech bavit doktorka v moderně střižené světlounce růžové bavlněné haleně, než když bude tatáž osoba mít na sobě nějaký ošklivý unisex bílý plášť, pod kterým ani nerozeznáte, jestli jde o muže nebo ženu. Najednou jakoby vážné diagnózy nebyly zase tak vážné. Přesně tak to cítím i já a rozhodl jsem se, že to zohledním. Ostatně, jak poznamenává tento článek, váš pracovní oděv mnohdy mluví za vás.

Oblékám si slušivou doktorskou košili

Příjemné barevné prostředí ve vás podpoří touhu a chuť se uzdravovat. Zatímco bílý plášť spíše děsí, růžová halena ve vás vyvolá příjemné pocity. Začal jsem se proto na své lékařské praxi na dětském oddělení touhle zásadou řídit. I když uznávám, že ženy jsou v tomto směru na tom trochu lépe než muži, přece jenom můžeme říci, že i pro pánské vyznavače moderní trendů se něco najde. Objevil jsem třeba slušivou světle modrou doktorskou košili, která mi perfektně sedla. I já sám jsem se v ní překvapivě začal cítit mnohem lépe. Inu, ona ta bílá je asi přece jenom příliš sterilní…

V džínách nepůsobím autoritativně

Zároveň by ale pracovní oblečení mělo respektovat nějaká pravidla. Určitě nehodlám ordinovat v těsných džínách a tričku s portrétem své oblíbené kapely. To by vypadalo divně, nebylo by to vůbec hygienické a navíc, co kdyby mi do ordinace přišel někdo, kdo zrovna tuhle kapelu opravdu nemusí. Okamžitě by mezi ním a mnou vzniklo napětí. Navíc já bych ve svém civilním oblečení nevzbuzoval vůbec žádnou autoritu. Ať si říká, kdo chce a co chce, lékař by nějakou autoritu mít měl. Vždyť přece má lidi léčit, radit jim a pomáhat. Doktorovi v odrbaném a ušpiněném tričku žádné rady nikdo věřit nebude, tím jsem si jist.

Syntetické materiály nesnáším

Takže i když jsem pro velkou volnost, na druhé straně si myslím, že by tahle svoboda měla mít nějaké mantinely. Prvním mantinelem je snadný pohyb. Střih by neměl znemožňovat nějakou formu pohybu, protože třeba operatéři by se stali mnohem pomalejšími. Nemluvě o použitém materiálu. Já dávám přednost bavlně. Stačila mi jedna nepříjemná zkušenost se syntetickým materiálem v letním horku a řekl jsem si: Dost. Tohle už nikdy ne. Nejde ale jenom o zdravotnické profese. Pokud jde o pracovní oděvy, někteří zaměstnanci vůbec nevědí, co od svého zaměstnavatele vůbec požadovat – více se dočtete tady.

V módě bych měl asi trochu přibrzdit

Nedávno jsem si ale uvědomil, že tahle barevná revoluce ve zdravotnictví má i svá minus. Ten den jsem také neměl na praxi svůj bílý plášť, ale zelenou halenu a bílé kalhoty se zeleným lemem. Šel jsem po nemocniční chodbě, když tu proti mně vyrazila velice rázná dáma. „Hej, vy jste ten zřízenec, co má odvézt mého syna na vozíku?“ vybafla na mne, když jsem dorazil až k ní. „Ne, ale hned někomu řeknu,“ odpověděl jsem. Nemám nic proti odvážení pacientů, fyzické práce se nebojím, ale tohle není náplň mojí práce. Vlastně se ale té paní nedivím. Dříve bylo podle oblečení v nemocnici přesně vidět, kdo je kdo. Teď díky spoustě módních střihů a barviček už to tak jasné není. A pacient si tak klidně může splést doktora se sanitářem. Možná bych měl v té módě asi přece jenom trochu přibrzdit…

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Topranker.cz s.r.o.
Pod pekárnami 245/10
190 00 Praha 9
Česká republika
info@topranker.cz
Tel: +420 775 060 843