Dermatologie v Praze vám sníží riziko rakoviny kůže. Víte, proč je pravidelná prohlídka mateřských znamének důležitá?

Zadavatel: Topranker.cz s.r.o. | 29.4.2018 | Zdraví

V současné době již dermatologie v Praze působí na mnoha místech. Je proto více než kdy před tím snadné si vhodného dermatologa nebo dermatoložku najít a začít chodit na pravidelné prohlídky. Víte, že rakovina kůže je šestou nejčastější rakovinou vůbec? Zjistěte, jak vyšetření mateřských znamének probíhá a proč je tak důležité.

Dermatologie využívá nejmodernější přístroje

Při vyšetřování mateřských znamének se mohou používat celkem 4 techniky. Kůže symbolizuje jediný orgán člověka, k jehož kompletnímu vyšetření nám vystačí pouze zrak. V některých případech ovšem tato technika pokulhává. Díky moderním přístrojům však již v dnešní době máme možnost odhalit zhoubný melanom mnohem dříve, než začne být viditelný i pro pouhé zrakové vyšetření.

Při pouze vizuální prohlídce byste se přitom měli zaměřit na to, zda znaménka nemění svůj tvar nebo barvu. Pokud na svém těle najdete znaménko s neohraničenými okraji, rozhodně byste měli návštěvu dermatologie zvážit. Může jít v takovém případě o nebezpečný melanom.

Vyšetření ručním dermatoskopem

Tento způsob vyšetření praktikuje proškolený lékař. Jedná se přitom o skvělý prostředek při akutní nutnosti diagnózy vybraného mateřského znaménka. Nevýhodu ovšem symbolizuje fakt, že nedokáže výsledky uchovávat. Při vyšetřování mateřských znamének je třeba tento objekt zvětšit, aby mohl být posouzen jeho stav a závažnost. Míra zvětšení je ovšem u ručního dermatoskopu oproti digitálnímu dermatoskopu nižší.

Vyšetření digitálním dermatoskopem

Při této metodě se využívá speciální softwarový analyzátor znamének. S jeho pomocí je možné vybrané mateřské znaménko přiblížit až sedmdesátkrát. Při této vyšetřovací metodě má lékař možnost již opravdu objektivně zhodnotit, v jaké fázi se znaménko nachází a zda je zapotřebí nějaký další postup. Software navíc dokáže i výsledky uchovávat. Pokud tedy budete dermatologii navštěvovat pravidelně, lékař již o vašem těle bude mít záznamy a bude moct porovnávat, jak se jednotlivá znaménka v čase vyvíjela.

Vyšetření pomocí mapování povrchu těla

Protože technologie jdou neustále kupředu, není se čemu divit, že existují i nejmodernější dermatologické přístroje. Ty fungují na principu skenování povrchu celého těla. Přístroj automaticky zaznamená, na jakých konkrétních místech znaménka máte a při opakovaných návštěvách dokáže i zhodnotit, jak se jednotlivé změny vyvíjely. Lékař tak nemusí každé znaménko prohlížet zvlášť a má tak jistotu, že práce je odvedená na sto procent. Takové vyšetření poté trvá opravdu jen pár minut.

Jak často se nechat vyšetřit?

Možná vás nyní napadá otázka, jak často byste se vlastně měli nechávat dermatologicky vyšetřit. Pokud je při prohlídce všechno v pořádku a lékař neshledá nic závadného, pozve vás na další prohlídku přibližně za rok. Pokud však některé z mateřských znamének bude dělat lékaři vrásky na čele, navrhne další řešení a v takovém případě můžete být na další prohlídku pozváni i v kratším čase.

Jak na strhnuté znaménko

Podařilo se vám omylem strhnout znaménko a nyní se obáváte, že to automaticky znamená rakovinu? V tom případě vás možná uklidní fakt, že se jedná o častý mýtus. Ve skutečnosti stržení znaménka, které je v klidu, nesymbolizuje žádný problém. Je však třeba navštívit dermatologa, který se na toto místo podívá, odstraní zbytek znaménka a celou ránu ošetří.

 

Problém však nastává v případě, kdy by mateřské znaménko začalo krvácet samo od sebe. V takové situaci raději nemeškejte a svého dermatologa navštivte co nejdříve. Aby dokázal rozpoznat, co se s mateřským znaménkem děje a zda je třeba učinit nějaký další postup.

Témata: Dermatologie v Praze

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Topranker.cz s.r.o.
Pod pekárnami 245/10
190 00 Praha 9
Česká republika
info@topranker.cz
Tel: +420 775 060 843