Nejlepší práci seženu spíš v Čechách než na Moravě, myslí si zaměstnanci

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 27.7.2021 | Kariéra, vzdělávání

Praha (Pressweb) - 26. 7. 2021: Nadpoloviční většina Čechů, Moravanů a Slezanů se domnívá, že nejlepší práci seženou v kraji, kde žijí. Pokud ji mají hledat jinde, ohlížejí se spíš po západní části republiky. Ukázal to průzkum, který pro personální agenturu Předvýběr.CZ zpracoval STEM/MARK.

„V kraji, kde žiju, je možné sehnat nejlepší práci,“ domnívá se 57,7 % respondentů, zatímco menší část jich upřednostňuje jiný region. „Čísla krásně ilustrují neochotu Čechů stěhovat se za prací,“ komentuje zjištění František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.

Z celorepublikového pohledu je pracovním rájem hlavní město Praha, na níž se shodlo 44,7 % všech dotázaných (tedy těch, podle kterých se dá nejlepší práce sehnat ve vlastním kraji, i zaměstnanců s opačným názorem). Dvojkou je s velkým odstupem Středočeský kraj (15,6 %) a třetí pořadí patří jižní Moravě (8,7 %). O čtvrté místo se dělí Plzeňsko s Moravskoslezským krajem a pomyslný přehled top 5 zakončuje Liberecko. Na chvostu žebříčku je naopak Karlovarsko a Vysočina.

„Zajímavý je i žebříček patriotů, jak jsme označili tabulku sestavenou podle toho, jak moc obyvatelé považují vlastní kraj za místo, kde můžou sehnat nejlepší práci,“ říká šéf personálky František Boudný. „V podstatě se shoduje s celorepublikovým pohledem,“ dodává.

Nejlepší hodnocení tak dali Pražané hlavnímu městu (97,1 %), stříbro patří Plzni (71,4 %), bronz stejně jako v celorepublikové tabulce vyhrál Jihomoravský kraj (69,1 %), čtvrté je Pardubicko a páté střední Čechy. Nejhorší hodnocení od vlastních obyvatel dostaly opět Karlovy Vary, o něco lépe je na tom Vysočina a Moravskoslezský kraj.

„Kdybychom vzali v úvahu atraktivitu krajů jenom podle názorů těch, kdo se domnívají, že nejlepší práci je možné sehnat mimo vlastní kraj, pak by žebříček vedla Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj,“ prozrazuje ředitel Předvýběru.CZ. „Naopak vůbec se neumístily jižní Čechy, Ústecko, Královéhradecko, Pardubicko a Vysočina,“ uzavírá šéf personální agentury.

Vnímání atraktivity regionů se přitom vždycky neprojevuje ve statistikách nezaměstnanosti. Plzeňský kraj, který si stojí dobře, má skutečně nižší podíl nezaměstnaných, než i hlavní město ‒ na druhou stranu Moravskoslezský kraj, který v celorepublikovém žebříčku je stejně atraktivní jako metropole západních Čech, patří spolu s Ústeckým krajem mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností. A například Vysočina, kterou respondenti nepovažují za pracovně atraktivní region, patří ve statistikách úřadů práce mezi místa s nejnižší nezaměstnaností.

Online průzkum Českého národního panelu proběhl na reprezentativním vzorku 506 účastníků internetové populace ve věku od 18 do 64 let, kteří pracují.

Tab. 1: Celorepublikový žebříček

pořadí

kraj

%

1.

Praha

44,7

2.

Středočeský

15,6

3.

Jihomoravský

8,7

4.

Plzeňský, Moravskoslezský

4,3

5.

Liberecký

3,4

6.

Ústecký, Olomoucký

3,2

7.

Pardubický

3,0

8.

Jihočeský

2,6

9.

Královéhradecký, Zlínský

2,4

10.

Vysočina

1,8

11.

Karlovarský

0,6

 

Tab. 2: Žebříček patriotů

pořadí

kraj

%

1.

Praha

97,1

2.

Plzeňský

71,4

3.

Jihomoravský

69,1

4.

Pardubický

65,2

5.

Středočeský

64,1

6.

Liberecký

59,1

7.

Olomoucký

50,0

8.

Královéhradecký

46,2

9.

Ústecký

43,2

10.

Zlínský

40,7

11.

Jihočeský

40,6

12.

Vysočina, Moravskoslezský

37,5

13.

Karlovarský

14,3

::

Předvýběr.CZ je česká personální společnost, která působí na trhu od roku 2008. Soustředí se na předvýběr vhodných kandidátů, kdy oslovuje uchazeče přes online pracovní portály, online databáze, rozsáhlou interní databázi kontaktů a sociální sítě. O kvalitní vyhledávání a relevantnost kandidátů se stará 30 zaměstnanců pracujících v pražské centrále a v regionálních kancelářích na Vysočině, v Brně a v Ostravě. Personální agentura je generálním partnerem klubu Předvýběr.CZ Florbal Mladá Boleslav, generálním partnerem Předvýběr.CZ Bike Maratonu Vysočina a partnerem fotbalového klubu FC Vysočina Jihlava. Podporuje činnost Nadačního fondu Toník a spolku Dobré víly.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024