ABPM je ambulantní měření krevního tlaku

ABPM
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 28.6.2022 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Lékař vám řekl, že je nutné, aby vám monitoroval krevní tlak? Co to znamená? Tato metoda známá jako ABPM (Ambulatory Blood Pressure Monitoring) se používá v případě, že se nedaří běžným vyšetřením krevní tlak změřit. Může za to například syndrom bílého pláště, což je situace, kdy pacientovi stoupne krevní tlak, když uvidí lékaře nebo zdravotní sestru. Tlak krve rychle reaguje na nejrůznější podněty, tedy i na obavy a strach. Pacient si myslí, že lékař u něho zjistí nějakou vážnou nemoc, a hodnoty tlaku se výrazně změní. Monitoring tlaku může lékař také zvolit, pokud si chce ověřit účinky nové léčby.

ABPM trvá 24 hodin

Metoda ABPM pacienta příliš neobtěžuje. Přístroj se skládá z tlakové manžety, kterou mu lékař ráno připevní na paži. Od manžety vede trubička k tlakovému zařízení, které má pacient připevněné u pasu. Doporučuje se, aby se pacient ráno osprchoval, protože po dobu měření, tedy celých 24 hodin, to nepůjde. Přístroj na ABPM měří tlak krve v půlhodinových intervalech přes den, v noci každou hodinu. Při měření se manžeta nafoukne, což pacient pociťuje jako silný tlak na paži. Po několika sekundách se vzduch vypustí. Při měření by měl být pacient na chvíli v klidu.

Hypertenze je vážné onemocnění, které se roky nijak neprojevuje

Druhý den ráno si lékař v ordinaci přístroj na ABPM odebere a vyhodnotí celodenní měření. Pokud zjistí vysoký tlak, naordinuje léčbu, nebo předepíše nové léky. Vysoký tlak neboli hypertenze je vážné onemocnění, přestože se léta nijak neprojevuje. Způsobuje mj. větší opotřebení srdce, cév a ledvin. Po více letech, kdy se hypertenze neléčí, se mohou náhle objevit zdravotní komplikace, například selhání ledvin, poškození očí nebo infarkt. Vysoký krevní tlak je hlavní příčinou většiny kardiovaskulárních chorob a úmrtí. Toto onemocnění se léčí léky, které snižují krevní tlak. Důležitá je také změna životního stylu, například přestat kouřit a omezit příjem soli.   

 

 

Témata: ABPM, Výrobce EKG, prodejce EKG, Holter, EKG | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300