I profil je znám také jako traverza

I profil je také traverza
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 28.1.2024 | Služby

Praha (Pressweb) - Víte, že tři čtvrtiny ocelových konstrukcí se uplatní jako skelety velkých budov, stadionů a hal a jejich základem je ocelový profil?  Masové využití tohoto hutního materiálu se datuje od přelomu 19. a 20. století, a i dnes se bez ocelových profilů některé stavby neobejdou. Ocelové konstrukce jsou součástí nejvyšších budov světa, umožňují dosáhnout velkých rozpětí u sportovních stadionů. Ocelové nosníky se rozlišují podle tvaru průřezů, ty jsou podle velkých písmen I, U, H, T a L a jejich odvozenin. Nejběžnější nosník je I profil, lidově nazývaný traverza.

I profil se vyrábí válcováním za tepla i za studena

I profil, stejně jako další nosníky, se vyrábí válcováním za tepla i za studena. Ocelový předvalek – polotovar se válcuje na soustavě válcovacích stolic až do konečného tvaru. Při válcování za studena se dosahuje větší přesnosti, tato technologie je však dražší. Ocelové profily se rozlišují podle umístění v konstrukci na sloupy, nosníky, příčle a vazníky. Pro I profil, stejně jako pro další díly ocelových konstrukcí platí, že se s nimi snadno pracuje. Snadno se řežou a spojují. Dříve se díly konstrukcí spojovaly nýty a šrouby, dnes se většinou svařují.  

Kromě běžných ocelových profilů se uplatňují u konstrukcí také jakly

Dříve byl I profil jediným typem traverzy, dnes je jich celá škála. Základem jsou sice průřezy podle velkých písmen I, H, U, T, a L, ale liší se rozměrem jednotlivých ramének průřezu a jejich tloušťkou. Dalším typem jsou tzv. uzavřené profily buď čtvercového, nebo obdélníkového tvaru. Nazývají se jakly nebo jekly a využívají se pro výrobu konstrukcí v exteriéru i interiéru. Dělí se na silnostěnné, ty jsou základem robustních konstrukcí, a tenkostěnné. Ty se uplatňují při výrobě odlehčených konstrukcí v nábytkářském, skladovém i počítačovém průmyslu.  

 

Témata: I profil, jakl, ocelové profily, profilová ocel, hutní materiál | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300