Jakl se vyrábí v českých zemích od 30. let minulého století

Jakl hutní materiál
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 24.1.2024 | Stavebnictví

Praha (Pressweb) - Speciálním druhem ocelových profilů je jakl, jekl či jäkl. Jde o uzavřený profil většinou v čtvercovém nebo obdélníkovém tvaru, ale také o profil s průřezem podle velkých písmem Z, L a T, který se nazývá praporkový. Vyrábí se válcováním za tepla i za studena, přesněji tažením z původních svařovaných trubek nebo válcováním do požadovaného tvaru a poté svařením. Jeho historie sahá do 30. let minulého století, kdy si ho nechal v Rýmařově patentovat kovář Jäckl. Z původně malé kovářské dílny se stala továrna, která profily pro celou oblast vyráběla.

Jakl se uplatňuje při výrobě nosných konstrukcí

Stejně jako betonářská ocel, trubky a plechy patří jakl do kategorie hutních materiálů. Uplatňuje se jako silnostěnný ve výrobě nosných konstrukcí budov a hal, kde tvoří sloupy, vaznice, stropnice a paždíky. V zámečnických oborech se jakl využívá pro výrobu dveří, vrat, brán, branek, pojezdových kolejnic a vodících profilů. Vyrábějí se z něho rámy při opláštění budov, díly pro nábytkářský a karosářský průmysl. Setkáváme se s ním také v podobě dílů pro automobilový průmysl. Povrch jaklů se často upravuje barvami a zinkováním, aby byl odolný vůči vlhkosti.

Většina dnešních hal má konstrukci z jaklů nebo otevřených ocelových profilů

Stejně jako jakl patří do hutního materiálu i otevřený ocelový profil. Rozlišuje se podle průřezu, který je ve tvaru velkých písmen U, H, T, L a I. Posledně jmenovaný I profil se také nazýval traverzou nebo „íčkem“. Podobně jako jakly se otevřené ocelové profily využívají při výrobě nosných ocelových konstrukcí. Jejich výhodou je, že se snadno řežou a spojují svařováním. Většina dnešních výrobních či skladových hal má ocelovou konstrukci, která je opláštěná tzv. sendvičovými panely. Ty se skládají z izolačních vrstev a vnějšího plechu. Snadno a rychle se montují a hala je tak velmi brzy dokončená.

 

Témata: jakl, jakly, hutní materiál, profilová ocel, ocelové profily, úhelníky | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300