Zátěžové EKG je jedna z metod vyšetření srdce

Zátěžové EKG
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 26.9.2022 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Víte, co je holterové měření srdeční frekvence? U sebe na opasku nebo zavěšenou na krku máte malou krabičku – záznamník EKG, a na těle připevněné obvykle jen dvě elektrody. Není to nijak obtěžující, jen se nesmíte po dobu měření koupat nebo sprchovat. Tyto přístroje EKG vám měří po celý den (nejméně 24 hodin) srdeční aktivitu. Pacient může provádět běžnou denní činnost, tedy jít do práce, nakupovat, případně i sportovat. Obvykle lékař doporučí, aby si pacient vedl deník a tam zaznamenával činnosti, které dělá, a současně i obtíže, které pociťoval.

Přístroje EKG na klidové, zátěžové i holterové vyšetření

Holterové měření srdce, na které se používají speciální přístroje EKG, se ordinuje v případě, kdy pacient pociťuje nezvyklé bušení srdce jen občas, přičemž v klidovém stavu, ani při námaze vyšetření EKG nic neukázalo. Lékař může holter zvolit i v případě, kdy je potřeba zjistit, jak se srdce chová po operaci nebo po nařízené léčbě. Holterové přístroje EKG pracují na principu snímání elektrických vzruchů na povrchu těla. Specializované srdeční buňky totiž vytvářejí slabý elektrický proud, kterým dávají do pohybu srdeční svalovinu. Protože tělo je v podstatě elektricky vodivé zařízení, tyto vzruchy se dostanou až na kůži.

Srdeční anomálie či choroba se objeví na srdeční křivce

Všechny přístroje EKG dokáží uchovávat záznam srdeční aktivity do paměti, některé dokonce interpretují pořízený elektrokardiogram a označí místa, kde se objevila výrazná změna. Právě změny na srdeční křivce, to znamená jiné vrcholy, údolí, nebo jiné vzdálenosti mezi nimi signalizují poruchu srdeční činnosti. Nejběžnějším onemocněním je srdeční arytmie. Jde o náhlé zrychlení nebo zpomalení frekvence, kterého si pacient někdy ani nevšimne. Tyto změny způsobují srdeční buňky, které „vypadnou“ z rytmu. Výrazná arytmie může působit zdravotní potíže, nebo vést k jinému vážnému onemocnění srdce.  

 

Témata: EKG, měření TK, ekg výrobce, Holter, holter TK, zátěžové EKG | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300