Zaměstnavatelé vidí v přílivu Ukrajinců přínos pro trh práce, ale i slabé stránky

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 27.3.2022 | Kariéra, vzdělávání

Praha (Pressweb) - 27. 3. 2022: Ukrajinci můžou vyřešit nedostatek lidí na trhu práce, myslí si téměř dvě třetiny účastníků průzkumu mezi členy panelu stálých respondentů z řad majitelů, šéfů firem a personalistů personální agentury Předvýběr.CZ.

Rozhodně s tímto výrokem souhlasí 18 % dotázaných, spíše souhlasí 46 %, zbývajících šestatřicet procent uvedlo, že spíše nesouhlasí. Naprostá většina respondentů (82 %) podporuje přijímání Ukrajinců do jakýchkoli profesí.

„Firmám chybí desítky tisíc zaměstnanců, proto vidí v možnosti zaměstnávání Ukrajinců nejenom pomoc pro ně, ale i řešení nedostatku lidí ‒ spíš ale krátkodobě,” říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ. „Doufám, že půjde o přínos pro pracovní trh, Česko má dlouhodobě statisíce volných neobsazených míst, která nelze našimi občany obsadit,“ potvrzuje Lenka Kočárková, personální ředitelka firmy Auto Jarov.

Současně si ale řada personalistů uvědomuje, že současná situace nevyřeší potíže ve všech oborech. „V této chvíli, kdy sem přichází především matky s dětmi, je to velice složitá otázka,“ dodává personální šéfka Lenka Kočárková. „Jejich uplatnění vidím převážně ve službách,“ přidává se Blanka Weisskopfová, členka představenstva společnosti Tesla.

Důležité bude i rychlé zvládnutí jazyka. „Znalost češtiny je z našeho pohledu velmi důležitá, splňují-li jazykové požadavky, je možné je přijmout na jakoukoli pozici,“ potvrzuje Alena Nejezchlebová, personální ředitelka firmy Richter + Frenzel.

Zaměstnavatelé ale vidí v nástupu Ukrajinců jenom krátkodobé řešení. „Ve většině případů se jedná o uprchlíky, kteří se budou chtít vrátit zpět do vlasti. Nedostatek zaměstnanců tedy budeme řešit znovu,“ vysvětluje Jitka Šafářová ze společnosti System4u.

:: 

Předvýběr.CZ je česká personální společnost, která působí na trhu od roku 2008. Soustředí se na předvýběr vhodných kandidátů, kdy oslovuje uchazeče přes online pracovní portály, online databáze, rozsáhlou interní databázi kontaktů a sociální sítě. O kvalitní vyhledávání a relevantnost kandidátů se stará více než 50 zaměstnanců pracujících v pražské centrále a v regionálních kancelářích na Vysočině, v Brně a v Ostravě. Personální agentura je generálním partnerem klubu Předvýběr.CZ Florbal Mladá Boleslav, generálním partnerem Předvýběr.CZ Bike Maratonu Vysočina a partnerem fotbalového klubu FC Vysočina Jihlava. Podporuje činnost Nadačního fondu Toník, spolku Dobré víly a ústavu Cesta z krize.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024