Češi podporují pomoc a zaměstnávání Ukrajinců, považují je za pracovité

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 25.3.2022 | Politika, společnost

Praha (Pressweb) - 25. 3. 2022: Nadpoloviční většina Čechů zastává vůči Ukrajincům kladný postoj: téměř šestina lidí je ráda, že u nás žijí a čtyři z deseti by je dokonce brali i za kolegy v práci. Vyplývá to z dat, která pro personální společnost Předvýběr.CZ v polovině března sesbírala agentura Data Collect.

„Pozitivní vnímání je důležité i pro zaměstnavatele, protože na trhu práce dlouhodobě chybí desítky tisíc zaměstnanců. Firmy doufají, že současný příval uprchlíků jim částečně pomůže,“ říká František Boudný, ředitel personální agentury Předvýběr.CZ.

Záporně se vyjádřila čtvrtina respondentů: osmnáct procent jich k Ukrajincům nemá dobrý postoj, ale chápe, že jim nyní musíme pomoct, necelých šest procent tvrdí, že jejich postoj je z principu negativní, protože s východními sousedy mají špatnou zkušenost. Každý pátý dotázaný na otázku nedokázal odpovědět.

Pracují stejně dobře, míní třetina lidí, druhá je dokonce vnímá ještě lépe

Čtyřiatřicet procent lidí míní, že Ukrajinci pracují stejně dobře jako Češi a 35 % jich dokonce tvrdí, že jsou pracovitější a snaživější. Jen jedenáct procent dotázaných tvrdí, že odvádějí horší práci.

Mezi Čechy je i velká podpora zaměstnávání Ukrajinců: 76 % souhlasí, že je máme přijímat do jakékoli práce, podle osmnácti procent bychom je měli přijímat jenom do profesí, které potřebujeme (sestřičky, pečovatelky, pokladní či uklízečky) a jen málo přes dvě procenta lidí považuje za vhodné přijímat je do profesí s vyšší přidanou hodnotou (jako jsou IT odborníci, vědci, učitelé nebo lékaři). Skoro pět procent respondentů je proti zaměstnávání Ukrajinců.

Naučit se češtinu pro uplatnění v zemi považuje za nutné 61 % dotázaných. Stejný je i podíl těch, kteří míní, že pomoc Ukrajincům by měla trvat pár měsíců, čtvrtina souhlasí s jedním až dvěma roky a skoro osm procent je pro neomezeně dlouho trvající pomoc. Jen šest procent je proti jakémukoli pomáhání.

Pomáhat ano, ale ne zvýhodňovat

Pracovní podmínky Ukrajince ale nemají nijak zvýhodňovat, shodují se tři čtvrtiny Čechů, zatímco zbývající čtvrtina by jim přiznala dočasně lepší podmínky ‒ lidé sem zahrnují nejenom lepší výplatu nebo bonusy, ale i ubytování zaměstnanců a jejich rodin nebo bezplatnou výuku češtiny.

Náklady na dlouhodobé ubytování ukrajinských rodin má platit především stát (48 %) a kraje (5 %) a charitativní organizace (26 %). Jednadvacet procent dotázaných tuto roli přisuzuje zaměstnavatelům.  

Data pro reprezentativní průzkum sesbírala agentura Data Collect prostřednictvím svého online panelu na vzorku 500 respondentů starších osmnácti let.  

:: 

Předvýběr.CZ je česká personální společnost, která působí na trhu od roku 2008. Soustředí se na předvýběr vhodných kandidátů, kdy oslovuje uchazeče přes online pracovní portály, online databáze, rozsáhlou interní databázi kontaktů a sociální sítě. O kvalitní vyhledávání a relevantnost kandidátů se stará více než 50 zaměstnanců pracujících v pražské centrále a v regionálních kancelářích na Vysočině, v Brně a v Ostravě. Personální agentura je generálním partnerem klubu Předvýběr.CZ Florbal Mladá Boleslav, generálním partnerem Předvýběr.CZ Bike Maratonu Vysočina a partnerem fotbalového klubu FC Vysočina Jihlava. Podporuje činnost Nadačního fondu Toník, spolku Dobré víly a ústavu Cesta z krize.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024