AMTK – ambulantní monitorování tlaku krve

Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 26.6.2018 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Jednorázové měření krevního tlaku u lékaře nevypovídá vždy o skutečném stavu pacienta. Podle výzkumů se hodnoty mohou výrazně změnit z více důvodů. Hlavním důvodem je to, že pacient očekává zhoršené výsledky, to se promítne do jeho psychiky a následně to změní i hodnoty k horšímu. Obecné obavy z měření se označují jako syndrom bílého pláště. Vliv na měření u mužů může mít i pohledná zdravotní sestra. Lepší a vypovídající metodou je tzv. AMTK neboli ambulantní monitorování tlaku krve.  V angličtině jde o zkratku ABPM neboli Ambulatory Blood Pressure Monitoring.

AMTK odhaluje hypertenzi

Měření tlaku krve je důležitou součástí obecného vyšetření pacienta, protože odhaluje vysoký krevní tlak neboli hypertenzi. Pokud je tato choroba neléčená, představuje vážné zdravotní riziko. AMTK dokáže přesně zjistit náběh k tomuto onemocnění a umožnit včasnou léčbu. Hypertenze je v Česku nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním a má úzký vztah k dalším zdravotním komplikacím, například k cévní mozkové příhodě, ischemické chorobě srdeční, srdečnímu selhání, selhání ledvin a ischemické chorobě dolních končetin. AMTK není svévolí lékaře, ale známkou pečlivého přístupu.

Přístroj na AMTK je založen na oscilometrickém měření

Ambulantnímu monitorování tlaku krve (AMTK) se někdy říká holterové měření krevního tlaku. Je to podle přístroje, který se k tomuto vyšetření používá. Holter krevního tlaku je malá krabička s manžetou, která se přikládá na tepnu. Měření se spouští během dne obvykle každých 15 minut a v noci každou půlhodinu. Přístroj měří pouze tzv. střední tlak, nikoli systolický a diastolický jako v ordinaci. Přístroj na AMTK poté požadované hodnoty přepočítá ze středního tlaku. Principem měření je oscilometrická metoda, která zaznamenává pulsy z mírně zaškrcené tepny.

 

Témata: AMTK, měření tlaku, Ambulantní monitorování tlaku krve, EKG | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300