V neděli 5. května jdeme všichni na Říp

Světový den plicní hypertenze
Zadavatel: BON Media, s.r.o. | 25.4.2019 | Zdraví
Autor fotografie:
Pozvánka

V letošním roce Sdružení pacientů s plicní hypertenzí organizuje symbolický výstup na horu Říp. Cílem je nejen upozornit na plicní hypertenzi jako na vzácné onemocnění, ale rovněž poukázat na těžkosti, které každodenně pacienti, kteří jsou limitováni zejména dušností, musejí při běžných aktivitách překonávat.

Na celosvětový den Plicní hypertenze probíhají osvětové akce po celém světě. Česká republika se připojuje ke Světovému dni plicní hypertenze již sedmým rokem. „V neděli tak společně vyšlapeme na památnou horu Říp, abychom si připomněli, jakou námahu musí denně překonávat pacienti trpící tímto devastujícím onemocněním,“ přibližuje akci Dominika Carvanová ze Sdružení pacientů s plicní hypertenzí.

Oficiální program akce:

12.00 - sraz před restauraci Mánes (Krabčice 27)

12.30 až 14.30 - výstup na Říp se symbolickým vypouštěním balónků

Cesta na Říp je sjízdná i kočárky, odrážedly, koly, invalidními vozíky, ale i za doprovodu psíků.

O plicní hypertenzi

Stav označovaný jako plicní hypertenze (vysoký tlak krve v plicních cévách) provází řadu onemocnění, především onemocnění srdce a plic. Méně často je plicní hypertenze způsobena přímo postižením plicních cév (plicní arteriální hypertenze – PAH je důsledkem postupného ztlušťování cévní stěny malých plicních tepen, chronická tromboembolická plicní hypertenze – CTEPH je způsobena zúžením či uzávěry plicních cév nerozpuštěnými krevními sraženinami, které se dostávají do plicních cév při akutní plicní embolii). Léčebné možnosti plicní hypertenze se liší podle toho, co je její příčinou. Plicní hypertenze při onemocnění levého srdce a plic spočívá v léčbě základního srdečního nebo plicního onemocnění. CTEPH je ve většině případů léčitelná a mnohdy vyléčitelná chirurgickou plicní endarterektomií.

 

O Sdružení pacientů s plicní hypertenzí z. s. (SPPH)

Sdružení pacientů s plicní hypertenzí je nezisková organizace, která vznikla v roce 2005. Dobrovolně sdružuje pacienty s plicní hypertenzí, jejich rodinné příslušníky, přátele a také zdravotníky s cílem zvyšovat povědomí o plicní hypertenzi mezi laiky i zdravotníky, upozorňovat na specifické problémy tohoto onemocnění (obtížná diagnostika, mimořádně nákladná léčba) a vytvářet prostor pro podpůrné aktivity. Více informací na  www.plicni-hypertenze.cz

Témata: zdraví, hypertenze, Říp, výlet | Region: Ústecký kraj

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

BON Media, s.r.o.

Sokolovská 55/81
186 00 Praha 8
Obrázek uživatele BON Media
Komunikačně kreativní agentura s velkými nápady.
BON Media, s.r.o.
Sokolovská 55/81
186 00 Praha 8
Česká republika
info@bonmedia.cz
Tel: +420 731 155 047