Novoročenky jsou tu s námi více než 150 let

Novoročenky se vyrábí již 150 let
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 25.9.2017 | Cestování, gastronomie

Praha (Pressweb) - V záplavě elektronické komunikace příjemně překvapí, když se vám v poště na Vánoce objeví obálka s papírovou kartičkou a přáním. Možná tomu přispívá naše stará tradice vánočních zvyklostí, stejně jako že dárky nosí Ježíšek a ne Santa Claus. Novoročenky mají stálé místo mezi vánočními a novoročními zvyky. Objevily se v polovině 19. století, kdy se městský život začal výrazně měnit od venkovského, více se cestovalo a vyšší společenské vrstvy začaly přebírat některé způsoby chování od některých západních zemí zejména Francie. Už nebyl čas popřát osobně „veselé a šťastné vánoce“, nahradila to písemná přání.

Novoročenky jsou také předmětem sběratelské vášně

Novoročenka je papírová kartička, někdy skládaná, která se musí vejít do podlouhlé obálky nebo obálky formátu A5. Musí obsahovat přání k Vánocům a Novému roku. A to je tak všechno, co novoročenky spojuje. Pak existuje celá škála odlišností, jež z novoročního přání dělají fenomén. Některá přání jsou tak zvláštní, že se stala předmětem sběratelské vášně. Jsou desítky typů písma, rozlišné techniky tisku, které v poslední době obohatily digitální technologie. A co víc – novoroční přání může mít nepřeberné množství motivů – vánočních, zimních, šťastné rodiny či motivů s dárky.  

Papírová novoročenka vždy potěší

Papírové novoročenky jsou dobrou příležitostí, jak potěšit přátelé a známé, odtrhnout se od elektronického světa a nabídnout trochu jiný pohled na krásné sváteční období. Stejně jako si každý rok kupujeme stromek na Vánoce a sháníme kapra na štědrovečerní tabuli, je i novoročenka součástí našich tradičních vánočních zvyků. Je to malé umělecké dílo, které chvíli podržíme v ruce a můžeme obdivovat zpracování, zajímavý motiv, stejně jako druh papíru. Nelze se divit, že si někteří lidé novoročenky schovávají a vzpomínají, od koho je dostali.

 

Témata: novoročenky, novoročenka, novoroční přání, vánoce 2017 | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300